Ay Tutulmaları

Ay Tutulması uygulamamız 1900 - 2300 yılları arasında herhangi bir yer için Ay Tutulmaları Tarihlerini yıllık olarak hesaplar.

Tarih ve Bölge

Ay Tutulması

Ay Tutulması Servisin Kullanımı
• Saat diliminiz tarayıcınızdan alınır. Kombo kutudan değiştirebilirsiniz.
• Seçtiğiniz dönem ve yıl için Ay Tutulmaları Listesi oluşturulur. Yaz saatleri otomatik uygulanır.
• Tarihlere tıklayıp ilgili Ay Takvimine erişebilirsiniz.
• Gün Işığından Yararlanma Saati tarihlerinde değişiklik yapılabileceğinden gelecekteki zamanların yanlış olabileceği ihtimali vardır.

Ay Tutulmaları
Ay, Yer'in gölge konisine girdiğinde Ay Tutulması meydana gelir. Tutulmalar çok eskiden beri bilinen gök olaylarıdır. Yer ve Ay, diğer gezegenler gibi Güneş'ten aldıkları ışınları yansıtarak kendilerini gösterirler. Basitçe üç tür Ay Tutulması gerçekleşir.

Gölgeli Ay Tutulması
Ay, Dünya'nın yarı gölge konisinden geçer. Çok rahat gözlenemediği için genelde akademik düzeyde incelenir.

Parçalı Ay Tutulması
Ay'ın bir kısmı Dünya'nın tam gölge konisinden geçer. Çıplak gözle tutulma rahatlıkla gözlenebilir.

Tam Ay Tutulması
Ay, Dünya'nın tam gölge konisinden geçer. Bir tam Ay tutulmasında Ay'ın bize dönük yüzü kızıl bir renge bürünür. ve kolaylıkla gözlenir. Bu kızarmış ışınımın incelenmesiyle Yer atmosferi hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir (atmosferin kimyasal kompozisyonu, atmosferdeki toz miktarı, vb.). Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.

Astrolojik Olarak Ay Tutulması
Bazı Dolunay'lar aynı zamanda Ay Tutulması olma özelliği taşır. Tutulmalar ender olaylardır ve sadece Güneş/Ay/Dünya üçlüsü iş birliği yaparak Ay'ın kararmasını sağladığında oluşur. Ay Tutulmaları değişimleri ortaya çıkartan çok güçlü Dolunay'lardır. Her ne kadar Ay Tutulması Güneş Tutulması kadar güçlü olmasa da, eğer doğum gününüz bu güne veya yaklaşık 6 ay sonrasına rastladıysa bu tutulma sizin için çok önemli olur çünkü size önümüzdeki altı aylık dönemde hayatınızın dönüm noktası olan olayı sunacaktır.

Ay Tutulmaları hakkında daha fazla bilgi için Ay Tutulması yazımızı okuyabilirsiniz.

Servisler

Yazılar