Çin Astrolojisi ve Çin Burçları

Çin burçları Çin astrolojisinde antik çağ Çin takvimi esasları kullanılmaktadır. Bunun dayandığı sistem, Ay'ın devirleri ile Güneş-Ay kısmi hareketlerine göre yapılan hesaplamalardır. Bu yönden batı astroloji sistemi ile derin ayrılıkları vardır.

Çin astrolojisi yönteminde Güneş ve Ay'ın devir hesaplarının yanında, geleneksel Çin felsefesinin beş elementine dayanan olumlu ve olumsuz görünümler içinde, on iki sembolik hayvan yılı ile tanımlanan bir sistem kullanılmaktadır. Bahsedilen elementler; Metal, Su, Tahta, Ateş ve Toprak'tır.

Çin astrolojisinin temeli binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Çin'in bireyin kişiliğine ışık tutmak ve iş hayatı, evlilik dostluk ve ebeveynliğe girişmeden önce insanlarla olan olası uyum tahminleri yürütmek açısından astrolojideki önemi büyüktür. Çin astrolojisi köken olarak Büyükayı takım yıldızının yedi yıldızının yanı sıra (Ursa Major, ayının arka ayakları ve kuyruğunda bulunan yedi parlak yıldız, tanınmış Büyük kepçe şeklini oluşturur), Kuzey Yıldızı, Vega, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin döngüsüne de dayanır. Budist rahipler tahminlerde bulunmak için astrolojiyi kullanırlar. Ancak, belirli bir noktadan sonra bazı baskıcı imparatorlar astrolojiyi yasadışı ilan etmiştir.

Yıldız isimlerini kullanmalarına izin verilmediğinde, rahipler astroloji sistemini, takvimle ve zaten kullanımda olan ve imparatorlar tarafından kabul edilen rakamsal sistemle birleştirmenin farklı yollarını bulmuşlar ve şimdi günümüzde halen kullanılmakta olan hayvan burçlarını geliştirmişlerdir. Çin astrolojisinde kullanılan hayvan burçları ve sıralamaları astrolojik olarak dayanağını Budist efsanesinden alır. Daha fazla bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Çin burcunuzla diğer Çin Burçları arasındaki uyumu öğrenmek için tıklayın.

Çin Burcunuzu Öğrenin
   

Fare (Rat)

Öküz (Ox)

Kaplan (Tiger)

Tavşan (Rabbit)

Ejderha (Dragon)

Yılan (Snake)

At (Horse)

Koyun (Sheep)

Maymun (Monkey)

Horoz (Rooster)

Köpek (Dog)

Domuz (Pig)
Astroloji yazılarımızda Çin burcunuzu okumak için tıklayın
Bir Yeni Çin Yılı başlangıç tarihi astrolojik olarak nasıl bulunur?

Bir Yeni Çin Yılı, Kış Gündönümünden (yaklaşık 21 Aralık, bu dönemde Güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir) sonraki İkinci Yeniay'dan sonra başlar. Astronomik koşullara göre bu tarih sürekli değişir ancak her zaman Kova burcundaki Yeniay’a denk gelir ve 21 Ocak ile 20 Şubat arasında bir tarihe rastlar. Yukarıdaki form ile 1900 - 2020 yılları arasında bu işlemleri sizin için otomatik olarak hesaplıyoruz.

Bu işlemi dilerseniz elle de yapabilirsiniz. Ay takvimi sayfamızda ilgilendiğiniz yıl için yılbaşından itibaren ikinci Yeniay'ın gerçekleştiği tarihi bulun. Bu tarih o yıl için Yeni Çin Yılının başlangıcı olacaktır.

Çin Burcu, Çin Burcu bulma, Çin Burcu hesaplama, doğum tarihine göre çin burcu, çin burçları ve özellikleri, Çin Burcu uyumu