Astrorehber® - Istanbul İçin Gezegensel Saatler

Aşağıda tarih ve ülke-şehir bilgilerini girdiğinizde, bu konumdaki 24 saatlik gezegensel saat tablosunu ve içinde bulunulan gezegensel saatin yorumunu elde edeceksiniz. Saati değiştirerek, gerçekleştirmek istediğiniz olayı yöneten gezegeni ve saat aralığını kolayca belirleyebilirsiniz.
Tarih değişikliği için oturum açmalısınız
Tarih    Takvim
Saat    Sıfırla
Ülke
Şehir Sakla
Yaz Saati Farkı Saat (Otomatik hesaplanır)
 
Gezegensel Saatler Herhangi bir olayı – toplantı, evlilik, seyahat, ev alma – gerçekleştirmek için en uygun zamanı belirlerken astrolojiden yararlanabilirsiniz. Gezegenlerin, günün belli saatleri üzerinde etkileri vardır.

Astrolojiye göre gün, bulunduğunuz alanda Güneş’in doğduğu dakikada başlar, gece de Güneş’in battığı dakikada başlar. Günün ilk gezegensel saati haftanın hangi gününde olduğunuza bağlıdır. Pazar ve Pazarın ilk gezegensel saati Güneş tarafından yönetilir. İkinci saati Ay, üçüncü saati Mars yönetir. Gezegenlerin yönetimi, sırasıyla, güneşin batmasından önceki sekiz saat boyunca devam eder, ve sekizinci saatten sonra yine Güneş’in yönetimiyle başa dönülür.

Pazartesi ve Pazartesinin ilk saati Ay tarafından yönetilir. İkinci saati Mars, üçüncü saati Merkür yönetir. Salı ve salının ilk saatini Mars yönetir. Çarşamba ve Çarşambanın ilk saati Merkür tarafından yönetilir. Perşembe ve Perşembenin ilk saatinin yöneticisi Jüpiter’dir. Cuma ve cumanın ilk saati Venüs’ün yönetimindedir. Cumartesi ve Cumartesinin ilk saatini yöneten gezegen Satürn’dür.

Bir gezegensel saatin uzunluğu yılın hangi zamanında olduğunuza bağlı olarak değişiklik gösterir, çünkü yazın gündüzler kışın olduklarından daha uzundur (Kuzey Yarımküre’de) Dolayısıyla, bir gezegensel saatin uzunluğunu bulmak için öncelikle gündoğumu ve günbatımı arasında kalan sürenin saat ve dakika bazında hesaplanması gerekir. Elde edilen sayı onikiye bölündüğünde, belli bir tarihte bir gezegensel saatin uzunluğu hesaplanmış olur. Gezegensel gece saatinin uzunluğunu ölçmek için aynı yöntem kullanılır. Ancak bu kez gezegensel saatin uzunluğunu bulmak için günbatımı ile bir sonraki gündoğumu arasındaki fark alınır.

Gezegensel Saatleri Kullanmanın Avantajları
Yapacağınız işlere en uygun zamanı seçmek için bir saat tablosu oluşturmak, seçim çizelgesi hazırlamaktan daha kolaydır ve daha az zaman alır (sizi bu hesaplarla uğraştırmamak için tabloyu otomatik hesaplatıyoruz). Örneğin, yazı yazmayı içeren bir işe başlamak için Çarşamba gününü, ya da Merkür’ün yönettiği bir saati seçebilirsiniz, çünkü Merkür hem Çarşamba gününü, hem de iletişimi ve yazı yazmayı yönetir. Kadınlarla ilgili bir iş için Cuma gününü veya Venüs tarafından yönetilen bir saati seçebilirsiniz, çünkü Venüs hem kadınlarla ilgili meseleleri hem de Cuma gününü yönetir.

Genel olarak, Güneş saati bir anlaşma veya imza bekleyen konular için, Venüs saati alışveriş ve ilişkiler için, Ay saati kısa yolculuklar ve ziyaretler için, Satürn saati elinizde bekleyen bitirilmemiş işleri gözden geçirmek için, Jüpiter saati iş idaresi ve yönlendirmesi için, Mars saati ise yeni bir projeye başlamak için uygun bir süreci işaret eder.