Yıldız Haritası (Doğum Haritası, Horoskop)

Yıldız Haritası (Doğum Haritası, Horoskop)

Güneş, bir yıl boyunca Dünya'nın etrafında döndüğünde ekliptik adını alan bir daire çizer. Zodyak veya burçlar kuşağı dediğimiz şey, bu ekliptik dairenin tam üzerinde bulunmaktadır ya da tam dairenin üzerinde oturtulmuştur. Başka bir deyişle Güneş'in bir yıl içinde çizdiği yörüngeye eşittir. Ya da Güneş, bir yıl içinde, Zodyak'ı kat etmektedir. Bu durumda belirli bir burçta olmak demek, doğum anında Güneş'in bulunduğu burçtan söz etmek demektir.

Zodyak, 12 işaret, 12 burca ayrılmıştır ve bunların her biri de 30° lik bir açıdır. Dolayısıyla Güneş'in konumu, doğum tarihine göre, hem bir işaretin, hem de bir derecenin içinde belirir. Güneş gibi diğer gezegenler de, değişik mesafelerde Dünya'nın etrafında dönerler ve Zodyak'taki 12 işaretin, ayırımının içinden geçerler. Bu demektir ki, belirli bir zamanda doğum tarihine bağlı burcun içinde olacaklardır.

Doğum haritasının hazırlanması ve yorumlanması için astrolojik alfabedeki anahtar unsurlar derece olarak bölümlenmiş boş dairesel çark üzerine belli kurallara göre yerleştirilir. Daha sonra ise bunlar incelenerek doğum haritasından topluca bir yorum çıkartılır.

İlk iş olarak Zodyak'taki işaretlerin konumları belirlenir. Bu zor bir astronomik hesap olarak gözükse de pratikte, efemeris ya gökgünlüğü adını alan hazır bir kaynakla hazırlanabilir.

Ancak günümüzde bilgisayar programları aracılığı ile bu zahmetli işlem, hızlı ve üstelik elle hesaplamaya göre çok daha hassas bir şekilde birkaç dakika içinde yapılabilmektedir.

Kurucumuz Altan Yıldız tarafından geliştirilen Astrorehber®, İnternet üzerinde çevrimiçi çalışan mükemmel bir Astroloji yazılımıdır. Yorumcu üyeleri Astrorehber'den sınırsız sayıda doğum haritasını renkli kart grafikleri ve kısa yorumuyla çıkartabilmektedir.

Üstteki örnek doğum haritasında gezegenlerin pozisyonlarının ne şekilde işaretlendiği gösterilmiştir. Bu kart 14 Haziran, 1947 saat: 00:30:00 Greenwich ortalama saatine göre hazırlanmıştır. Burçlar Kuşağının her bir burcu derece ve dakika olarak ölçülür. Bir burç derece olarak 30 derece ve dakika olarak 60 dakikadır. Yukarıda göreceğiniz gibi Jüpiter 19 derece ve 8 dakika ile Akrep burcunda, ve Ay ise 23 derece ve 35 dakika ile Koç burcunda yer almaktadır.

Etiketler