Astroloji'nin Tanımı

Astroloji'nin Tanımı

Astroloji kozmos içerisindeki güçlerin (ki bu en yakın anlamda Güneş sistemindeki planetlerdir) genel seviyede Dünya üzerindeki enerjilerin şekillenmesi (makro kozmos), insanın ve insan topluluklarının (mikro kozmos) üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını yorumlayan bir düşünce sistemidir.

Astroloji'nin matematiksel bir temele sahip olduğunu, astronomi ile paralel çalışmalarında görebilirsiniz. Yıldız hareketleri, yıldız konumlar ve birbiri ile olan ilişkilerini Astronomik gözlemlerle bulunmuş olan Efemerislerde buluruz. Bu ise Astroloji'nin gerçek anlamda pozitif temellere sahip olduğunu gösterir.

Astroloji'nin ikinci boyutu ise anlamındadır. Yıldızların hareketleri matematik olarak hesaplanabilmeleri dışında, enerjilerin oluşturabileceği etkiler, Astroloji'nin gelişimi ile oluşmuş kavramlardır ve yorumsaldır, kültürdür.

Astroloji'de çokça karşılaşacağımız bir kelime de Zodyak'tır, bunun Türkçe karşılığı ise Burçlar Kuşağı'dır. Gerçek kelime anlamında Zodyak hayvanlar dairesi anlamına gelmektedir. Bu burçlar kuşağı bizim galaksimizde (Samanyolu) çeşitli isimlerle adlandırılmış takımyıldızlar dizilimidir. Bu dizilim galaksimizin orta çizgisine (Ekvator) +8 ve -8 lik kesişme ile bir yörünge üzerinde sıralanmıştır.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

astrolojinin tanımı