Terazi Burcundaki Satürn Altında Liderlik Zordur
Astrolojik yorumlarımın tutarlı olup olmadığını görmek ve kendimi geliştirebilmek için sık sık geçmişteki öngörülerim ile bugünü karşılaştırma yoluna giderim. Bakıpta göremediklerimi dikkatli bir şekilde irdeleyip onlardan yeni bir şeyler öğrenmeye ve eksiklerimi tamamlamaya çalışırım. Bu tip çalışmalarıma en iyi örneklerden biri bu yazıdır.

Bundan yaklaşık 15 ay önce Satürn'ün Terazi burcunda ilerleyeceği dönemin küresel etkilerini ana hatları ile anlatan bir yazı yayınlamıştım. Yazıyı buraya tıklayıp tekrar okuyabilirsiniz. Satürn 30 Ekim 2009 tarihinde Başak burcunu terk ederek Terazi burcuna geçmişti. 6 Ekim 2012 tarihine kadar bu burçta olacak. Çarşamba günü gerilemeye başlayan Satürn 13 Haziran'a kadar gerileyişini sürdürecek.

2010'un son ayından bu günlere kadar arka arkaya gerçekleşen önemli bazı global olayların her biri Satürn'ün Terazi burcundaki ilerleyişi ile ilgili astroloji klasikleri. 4 Ocak 2011 tarihinde gerçekleşen Oğlak burcundaki tutulma ise buna tuz biber eken güçlü etkilere sahip. Tutulmanın Cezayir üzerinde başladığını, tutulma hattının doğuya doğru hareket ederken şu anda karışıklıklar ve kontrolsuz şekilde büyüyen olayların odağı olan Tunus, Mısır ve Yemen üzerinden geçtiğini hatırlatmak istiyorum. Tutulma hattı Avrupa, Türkiye, İran, İsrail, Filistin, Rusya, Moğolistan ve Kazakistan üzerinden geçerek Kuzeybatı Çin'e kadar uzanmıştı. Karışıklıkların bu ülkelerin bazılarına sıçrama ihtimalinin yüksek olduğunu düşünebiliriz.

Tutulmanın Terazi burcundaki (hukuk, diplomasi, ikili ortaklıklar ve anlaşmalar, denge) Satürn'üne kare yapmasının önemli olduğunu ve özellikle siyasi alanda ciddi bazı krizleri işaret edebileceğini vurgulamıştım. Dalga halinde yayılan isyanın haritasını ve haber sitelerinden güncel bazı alıntılar ve veriyorum. Olayların gerçekleştiği ülkeler ile tutulmanın gölgesini lütfen karşılaştırın.


İsyanın haritası - kaynak: ntvmsnbc.com

17 Aralık 2010: Tunus'un Sidi Bou Said kentinde, 26 yaşındaki üniversite mezunu seyyar satıcı Muhammed Buazizi, tezgâhına el konulması üzerine kendini yakma girişiminde bulundu. Ülkede genç-işsiz-sessiz kitleler harekete geçti, başlayan protestolar sonucunda polis bir göstericiyi öldürdü ve olaylar büyüdü.

5 Ocak 2011: Bouazizi kaldırıldığı hastanede öldü. Ayaklanmalar tavan yaptı.

14 Ocak 2011: Tunus'u 23 yıldır yöneten Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali ülkeyi terkedip Suudi Arabistan'a kaçmak zorunda kaldı.

27 Ocak 2011: Mısır sokaklarında isyan. Binlerce kişinin katıldığı gösterilere polis müdahale etti, 6 ölü, çok sayıda yaralı.

27 Ocak 2011: Yemen'in başkenti Sana'da muhalefetin çağrısıyla binlerce kişi 32 yıldır iktidardaki Devlet Başkanı Salih'in görevini bırakması için gösteri yaptı.

28 Ocak 2011: Dünya'da bir ilk Mısır internetin fişini tamamen çekti ve Mısır bir anda dünya internet haritasından yok oldu.

Mısır başkanı Hüsnü Mübarek, 30 yıl önceki Satürn'ün Terazi burcundaki transiti sırasında 6 Ekim 1981 yılında o dönemin devlet başkanı Enver Sedat'ın öldürülmesi ile başa geçmişti. Mısır 1981 yılından beri "olağanüstü hal" ile yönetiliyor ve şimdi yine bir Satürn Terazi transiti yaşanırken halk sokaklarda.

Satürn Terazi burcunda iken lider olmanın zor olduğunu, geçmişteki benzer dönemlerde ayaklanma, iç savaş, isyan ve devrimlerin yaşandığını geçmişteki önemli bazı olayları tarihleri ile örnek vererek açıklamıştım. Zodyak'ın Baş Yargıcı olan Teraziyi dengelemek zordur. Satürn transitinin gerçekleştiği Terazi burcu, tüm taraflar arasında adil bir anlaşmaya varılmasıyla ilgili pek çok sorun yaşanmaya devam edeceğine işaret eder. Satürn problemleri ortaya koymaktan korkmaz ve Terazi burcundayken adil ve eşit çözümler için son derece ısrarcı olur.

Satürn'ün Terazi burcundan bir önceki geçişi 20. yüzyılın en kötü ekonomik bunalımlarından birine, 1982'deki ekonomik krize denk gelmişti. O dönemde Satürn Pluto ile kavuşum oluşturmuştu.

Satürn yapı ve organizasyonları, toplum tarafından kurulan sistemleri, devleti, iş ve ortaklıkları yönetir. Pluto ise gizli olan şeyleri yönetir. Astrolojik olarak Pluto patlamaları, terörizmi ve değişimi etkiler. Satürn ve Pluto ikilisinin görünümleri (transitleri) önemlidir. Bu ikili geçmişte gökyüzünde kavuşum, kare, karşıt vb. yaptığında tüm Dünyayı ilgilendiren ve etkileyen önemli olaylar gerçekleşmiştir.

Satürn ve Pluto ikilisi 1914/1915 yılında Amerika I. Dünya Savaşına girdiğinde kavuşumda, 1931'de yaşanan ekonomik krizde karşıt açıda, 1940'ta İkinci Dünya Savaşı başladığında ise kare açıda idi. 1965 yılında Vietnam savaşı başladığında Satürn ve Pluto karşıt açıda, 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi bombalandığında kare açı içinde idi. 11 Eylül 2001 tarihinde Satürn diğer bir hava burcu olan İkizler burcunda idi ve Pluto ile karşıt yapmaktaydı. Satürn Terazi burcundan bu geçişi süresince Pluto ile kare oluşturmakta.

Peki bundan sonra ne olacak? Cevabı çok zor değil. Satürn'ün Terazi burcunda olduğu geçmişteki dönemleri tekrar gözden geçirip ve tutulma ile ilgili yazıyı tekrar okuyunca, yanıtı bulacaksınız.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

satürn terazi burcunda