Astrorehber Birliktelik: Kompozit Harita İle İlişki Analizi

Astrorehber Birliktelik: Kompozit Harita İle İlişki Analizi

Kompozit haritanızı elde etmek için Astroloji bölümümüzdeki Birliktelik Haritası servisimizden yararlanabilir (yorumları kısıtlıdır) ya da dilerseniz Astrorehber bölümünden e-kitap formatında onlarca sayfalık profesyonel bir Astroloji raporu olarak satın alabilirsiniz. Bu eşsiz Astroloji raporuna birkaç saniyede sahip olabildiğiniz ilk ve tek adrestesiniz. Raporumuz hakkında buraya tıklayıp daha fazla bilgi alabilir ve örnek raporu görebilirsiniz.

İnsanlar birlikte olduklarında tek bir bireyken göstermedikleri bazı özellikleri ve davranışları bir çift olarak göstermeye başlarlar. Astroloji'de bir çiftin bu "ortak kişiliğini" anlamak için, bireylerin doğum haritalarını birleştirip, başka bir varlığa; ilişkiye ait, Kompozit Harita adında tek bir harita oluştururuz.

Kompozit haritanız, her birinizin doğum haritalarının arasındaki orta noktalardan meydana gelir. Örneğin, kompozit Güneş'in pozisyonu sizin doğum haritanızdaki Güneş ile partnerinizin doğum haritasındaki Güneş arasındaki mesafenin tam ortasıdır. Bu durum diğer bütün kompozit gezegen pozisyonları için geçerlidir. Kompozit evleriniz, her birinizin ev çizgileri arasındaki mesafelerin tam orta noktasıdır.

Kompozit haritanız bir çift olarak dünyayla nasıl ilişki kurduğunuzu gösterir. Bu, birey olarak her birinizin davranış şeklinden farklı olabilir veya olmayabilir. Ayrıca, birbirinizle etkileşimleriniz hakkında daha fazla bilgi vermesi açısından karşılaştırmalı doğum haritası analizinizi (sinastri veya eşleşim) tamamlar niteliktedir.

İlişkiler geliştikçe ve kendi iniş çıkışlarını yaşadıkça, kompozit haritalar da zamanla gelişir. Bunun nedeni kompozit haritanın o anda hareket etmekte olan gezegenlerden devamlı transitler almasıdır. Bir diğer neden de söz konusu iki kişinin doğum haritalarının ilerletme ile ileri götürülmesi ve sürekli yeni bir ilerletilmiş kompozit harita yaratmasıdır. Yine de, natal kompozit harita her zaman ilişkinizin temel tarzını tanımlayacaktır. Bunların ciddiye alınıp, Astroloji'de her problemin kendi içinde kendine has bilgeliğini veya çözümünü barındırdığını unutulmaması gerekir.


Astrorehber Birliktelik - İlişkinizin Kompozit Harita İle Analizi
Yıllar önce, 14 Şubat 2004 sevgililer gününde, sitemizde Türkiye'nin ilk ve tek kompozit harita raporu Astrorehber Birliktelik'i yayına almıştık. O günden bu yana milyonlarca çiftin kompozit haritasının analizini gerçekleştirdik.

Kompozit harita Türkiye'de pek bilinmeyen ve ele alınmayan bir konudur. Bu teknik hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmeniz için bir kompozit haritada gezegenlerin neleri temsil ettiğini kısaca açıklıyorum.


Güneş: Bir Çift Olarak Bilinç Kimliğiniz
Güneş nasıl güneş sistemindeki dağınıklığın çoğunu topluyorsa, Astroloji'deki Güneş de her hangi bir haritada çekim merkezidir. Bu, kompozit Güneş için de geçerlidir. Kompozit Güneş'in içinde bulunduğu burç ve ev, tıpkı Yükselen ve Başucunun burçları gibi, ilişkinizdeki baskın temalara işaret ediyor olabilir. Gündüzün yöneticisi, temel ışık ve enerji kaynağımız olan Güneş bizim kendi yaşam enerjimizi simgeler. Aklımız, ruhumuz açısından bilinçli yanımızı temsil eder ve dolayısıyla egolarımızla, kim olduğumuza, hayattaki temel görevimizin ne olduğuna yönelik bilinçli düşüncelerimizle çok yakından alakalıdır.

Ay: Duygularınızı Gösterme Şekliniz
Kompozit Ay çift olarak duygularınızı dış dünyaya gösterme şeklinizi yönetir. Ayrıca, birbirinizle kurduğunuz duygusal etkileşimin tarzını, şefkatli, anaç duygularınızı ifade etme biçiminizi gösterir.

Yükselen: Temel İlişki Kurma Tarzınız
Hem partnerinizin hem de sizin doğum zamanınızı nispeten tam ve doğru olarak verdiğiniz varsayılırsa kompozit haritanızın yükseleni ilişkinizin niteliğinin en güçlü göstergelerinden biri olacaktır. Kompozit Yükseleninizde bulunan burç, bir çift olarak dış dünyayla nasıl ilişki kurduğunuz, ne tür insanlara yöneldiğiniz ve başkalarının ilişkinizi nasıl algıladığı hakkında önemli ipuçları verir. Ayrıca, birbirinizle nasıl ilişki kurduğunuzu da gösterebilir. Kompozit yükselen ile kavuşum veya her hangi başka bir yakın görünüm oluşturan bir gezegen, birlikte yaşadığınız hayatın en güçlü temalarını simgeliyor olabilir.

MC/IC: Özel Hayata karşı Toplumsal Hayat
Bir çift olarak toplumsal imajınız ve ikinizin dış dünyadaki itibarı Kompozit Başucu (MC: Medium Coeli) tarafından sembolize edilir. Kompozit başucu, tam da adına yakışır biçimde, harita çemberinizin en tepesinde bulunur. Başucunuz aynı zamanda yaşam rotanızın – birlikte ulaşmaya çalıştığınız hedefler - en yüksek noktasına işaret eder. Başucu ekseninin diğer ucu, kompozit haritanızın en alt noktasıdır ve buna Kompozit Ayakucu (IC: Imum Coeli) adı verilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm faaliyetlerinizin ana üssünü, dayanağını – bir çift olarak yaşayacağınız ev, aile ve özel hayatın türünü sembolize eder.

Merkür: İletişim Kurma Biçiminiz
Bir çift olarak, tek başınızayken sahip olduğunuz iletişim kurma tarzından farklı bir tarz geliştirirsiniz. İster dobra dobra ve kaba olsun ister dolaylı ve sessiz, bu iletişim biçimlerinin her birinin aklınızda bulundurmanız gereken bazı sakıncaları vardır. Ayrıca, gurur duyabileceğiniz ve kendi avantajınıza çevirebileceğiniz olumlu, güçlü yönleri de vardır.

Venüs: İlişkiler ve Zevkler
Diğer unsurların yanı sıra kompozit Venüs'ünüz dış kaplamanızı, cilanızı, birbirinizle ve dış dünyayla ilişkilerinizi sürdürürken kullandığınız girişken, sokulgan tarafınızı gösterir. Ayrıca, ilişkinizi güzel ve keyif verici olan her şeyle tanıştırır. Bu bakımdan, birlikteliğinizden zevk almanızı sağlayan anahtar unsur olabilir.

Mars: Enerji, Kendini Ortaya Koyma ve Etkinlik
Kompozit Mars'ınız ortak enerji düzeyinizi ve harekete geçme biçiminizi gösterir. Ayrıca, ne kadar girişken veya çekingen olabileceğiniz hakkında önemli bilgiler verir. Neyse ki, Mars konumunuz aynı zamanda öfkeyle en iyi nasıl başa çıkabileceğinizi, fazla enerjiyi dışarı atma veya enerji eksiğini giderme yollarını nasıl bulacağınızı gösterir.

Jüpiter: Ufkunuzu Genişletmek
Bir ilişkinin hayatta kalabilmesi için tarafların birlikte büyüyüp gelişmesi ve eskisinden daha büyük, daha fazla olması gerekir. Kompozit Jüpiter bunu nasıl yapabileceğinizi gösterir. Dünyaya nasıl ulaşabileceğinizi, onunla nasıl bağlantıya geçebileceğinizi, karşılaştığınız şeyleri nasıl zenginleştirebileceğinizi ve onlarla nasıl zenginleşebileceğinizi gösterir. Kompozit Jüpiter'iniz iyimserliğin, refahın ve birlikte iyi vakit geçirmenin anahtarıdır. Birlikte öğrenmek, seyahat etmek, kazanmak, eğlendirmek ve hediyeler sunmak gibi. Ayrıca, sınırları tehlikeli olacak şekilde aştığınızda, örneğin aşırı harcama yaptığınızda, her hangi bir şeyi abarttığınızda veya aşırı yediğinizde sizi uyarır.

Teknik not: Jüpiter çok yavaş hareket eder. Dolayısıyla, Jüpiter'in bulunduğu burç bireysel olarak size değil, daha ziyade sizin neslinize işaret eder. Pek çok çiftin arasında çok fazla yaş farkı olmadığından, kendi bireysel doğum haritalarınızda bulunan Jüpiter burçları aynı olmasa da birbirine çok yakın olacaktır. Dolayısıyla, tıpkı Jüpiter'den çok daha yavaş hareket eden Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto'da olduğu gibi, kompozit Jüpiter'in de evlerdeki konumuna ve görünümlerine odaklanırız.

Satürn: Zorluk ve Sorumluluklarla Başa Çıkma
Her hangi bağlayıcı bir ilişkide yer almak, hem güzel hem de zor zamanlarda birlikte olacağınız anlamına gelir. Kompozit Satürn'ünüz bu zorlukları ilişkinizi güçlendirmek, sağlamlaştırmak için nasıl kullanabileceğinizi gösterir. Satürn bağlılık sözünün beraberinde getirdiği kısıtlanmışlık hissini gösterir fakat aynı zamanda daha mutlu, daha uzun ömürlü bir birliktelik için bu hisle nasıl başa çıkabileceğinizi de gösterir.

Uranüs: Spontanlık ve Sürprizler
Uranüs, Satürn'ün ciddi kısıtlamalarından kurtulmanın pek çok yolunu gösterir. Hayat çok fazla tatsız, renksiz ve tek düze görünmeye başladığında, bir mekanda çok uzun süre bulunmaktan kaynaklanan sıkıntı en üst düzeye ulaştığında Uranüs bir espri yaparak, Satürn'ün ördüğü duvarda bir delik açıp içeri biraz temiz hava girmesini sağlayarak imdadınıza yetişir. Kompozit Uranüs'ünüz, ikinizin bireysellik ve tuhaflıklarla, sıra dışılıklarla nasıl başa çıkacağınızı, sorumsuzluğun veya öngörülemezliğin sorun haline geldiği durumları nasıl ele alıp aşacağınızı gösterir.

Neptün: Dünyevi Olmayan Arzular
Neptün, Satürn'ün kısıtlı, dünyevi niteliğini farklı bir şekilde; tamamen farklı bir gerçeklik düzlemine yükselerek dengeler. Erişilmez, pırıltılı bir yerden gelen Neptün beraberinde etkileyici bir büyülü örtü getirir ve bu örtü dünyayla ve birbirinizle ilişkilerinizi ya zenginleştirir, güzelleştirir ya da bozar, karmakarışık eder. İyi tarafından bakacak olursak, Neptün her şeyi yumuşatır ve canlandırır. Dolayısıyla, Satürn'ün yarattığı durumlara saplanıp kalmazsınız. Ayrıca, nezaket ve ruhsal bir nitelik katarak, ilişkideki asıl amacı son derece yüce ve güzel bir düzeye taşır. Ne var ki, iletişimi bulanıklaştırır, hareketi felce uğratır, ayrı bireysel kimliklerinizi ortadan kaldırır ve bu dünyada kendi başınıza var olamayacağınızdan endişe etmenize yol açar. Öte yandan, eğer Neptün'ün size anlatmaya çalıştığı şeye kulak verirseniz, ilişkinizi yüceltebilir ve aranızda, konuşmadan iletişim kurabilmenizi sağlayan ruhsal düzeyde bir bütünlük olmasını sağlayabilir.

Pluto: Gelişme Gücü
Her ilişkide bir güç ve iktidar mücadelesi potansiyeli vardır. Ayrıca, çok derinlerden hissedilen duygular potansiyeli vardır. Bunlar ya büyük parçalanmalara yol açar ya da ikinizi çok köklü değişikliklere ve büyümeye yöneltir. Bu muazzam bilinç dışı güçleri Pluto yönetir. Kompozit Pluto'nuzun bulunduğu ev, hayatın hangi alanlarında birbiriniz üzerinde üstünlük kurmaya çalışacağınızı gösterir. Pluto'nun evi aynı zamanda ikinizin ortak gücünüzü dış dünyada nerede kullanacağınızı gösterir. Bu mücadeleler hakkında ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı gibi konularda daha fazla bilgiyi size kompozit Pluto'nuzun oluşturduğu görünümler sunacaktır. Pluto görünümlerinin pek çoğunu, daha önce bahsedilen gezegenlerle bağlantılı olarak yukarıdaki metinlerde bulabilirsiniz. Pluto'nun etkisi bozucu olabileceği gibi, çok seksi bir tarafı da vardır. Neler olup bittiğini anladığınız zaman, Pluto en kalıcı ve köklü değişikliklere, yenilenmeye yol açacaktır.

Şans Noktası: Mutluluğa Giden Yollarınız
Her birinizin bireysel doğum haritasındaki Şans Noktası, Güneş'inizin, Ay'ınızın ve Yükseleninizin konumlarından yola çıkarak hesaplanan noktadır. Tam ve doğru doğum zamanına bağlı olarak ortaya çıkar ve aynı günde doğmuş iki insanın doğum haritalarında çok farklı yerlerde olabilir. Geleneksel olarak, Şans Noktası sağlığı ve refahı simgeler. Kompozit haritada çok daha önemli ve değerli bir noktadır, çünkü çift olarak mutluluğu nasıl bulacağınızı gösterebilir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

astrorehberbirliktelikkompozit haritakarma haritabirliktelik haritasıilişki haritasıilişki analizişans noktası