Transitler: Astroloji'nin Güçlü Öngörü Yöntemi

Transitler: Astroloji'nin Güçlü Öngörü Yöntemi

Yeni Milenyum'un başlarında geliştirdiğim Astrorehber Astroloji Yazılımı, hala Türkiye'nin ilk ve tek Astroloji yazılımı olma özelliği taşıyor. Astrorehber'in altyapısı sitemizdeki çok sayıda Astroloji servisinde de kullanılmaktadır.

Bu yazıda Astroloji'deki önemli ve güçlü öngörü yöntemlerinden biri olan transitler hakkında pratik bazı bilgiler vereceğim.

Öngörü
Öngörü yoluyla ne tür bilgilerin elde edilebileceğini anlamak için hava durumu öngörülerini düşünebiliriz. İnsan hayatının çeşitli dönemlerdeki genel durumuna bakabiliriz: güneşli, bulutlu, rüzgarlı vs. Mesela, o gün yağmur yağacağını biliyorsanız muhtemelen piknik düzenlemek için başka bir gün seçersiniz. Aynı şey Astroloji'nin günlük yaşamdaki kullanımı için de geçerlidir. Bir öngörü hazırlamanın çeşitli yolları vardır ve en basiti transitlerden yararlanmaktır. Transitler için hareketler de denebilir. Burada hareketlerden kasıt gezegensel hareketlerdir.

Transitler
Doğum haritanız (yıldız haritanız) doğum anınızda gezegenlerin gökyüzündeki tam konumlarını gösterirken gezegenler, sizin de bildiğiniz gibi, hareket ederler. Gezegenlerin hareket etmesine “Transit” denir. Biz bir transiti yorumlarken bir gezegenin “bugünkü” pozisyonunun doğum haritanızdaki bir gezegenle oluşturduğu görünüm olarak yorumlarız. Transit gezegenler, natal gezegenlerinizin uğraşmak zorunda kalacağı gelen etkileri ve olayları temsil eder. Transit gezegenin doğal nitelikleri, ortaya çıkacak durumların türlerini tanımlar ve natal gezegeninizin doğal nitelikleri de benliğinizin hangi “parçasının” o sırada faaliyette olduğunu gösterir. Bir gezegen bir evde transitte olduğunda veya doğum haritanızdaki bir gezegenle görünüm oluşturduğunda kişisel büyümeye ve değişime yönelik fırsatlar yakalayacağınıza işaret eder.

Deneyimlediğiniz her transit kişiliğinize bilgi katar. Transitler karşınıza çıkabilecek fırsatları görmeniz ve anlamanızı sağlayabileceği gibi hayatın beraberinde getirebileceği zorluklarla başa çıkmanız için size çok yardımcı olabilir.

Güneş Transiti
Bir Güneş transitinin doğum haritanızda işaret ettiği alanlar sizin hayatta en çok özel ilgi, takdir ve övgü beklediğiniz alanlardır. Bu alanlarda “parlamak” istersiniz. Genellikle yaptığımız bir şeyden dolayı fark edilmek, tebrik edilmek veya alkışlanmak suretiyle toplumun takdir ve beğenisini kazandığımızda parlarız. Elbette en büyük Güneş transiti bizim doğum günümüzdür. Hepimiz gizliden gizliye eminizdir ki, doğum günümüzde bize kraliyet ailesi üyesiymişiz gibi davranılacaktır.

Ay Transiti
Ay natal haritamızdaki gezegenlerden birine dokunduğunda duygusal bir bakış açısıyla tepki veririz. Bir Ay transiti, iniş çıkışlar hissettiğimiz ve genellikle bir iki gün süren zamanlarla ilişkilendirilir. Bir Ay transiti süresince içgüdülerimiz ve sezgilerimiz en yüksek noktaya ulaşır ve etrafımızda olup bitenleri zihnimizle anlayıp bilmekten çok sezgilerimizle ve içgüdülerimizle algılar biliriz.

Merkür Transiti
Transit Merkür doğum haritanızın hangi alanını ziyaret ederse hayatınızın o alanını hareketlendirir. Burada asıl konu her türüyle iletişimdir. Dolayısıyla, konuşmalar, sohbetler, mektuplar ve ufak tefek ayak işleri burada vaktimizin çoğunu alacaktır. Merkür'ün ikiliği sevmesinden dolayı olaylar hep ikili yaşanacaktır – sanki entrikacı ulak Hermes bizimle alay ediyor gibidir. Aynı anda en az iki iş birden yapmak zorunda kalacağımız bir duruma geliriz.

Venüs Transiti
Transit Venüs, Evrenin bize küçük bir sıcaklık, şefkat, sevgi veya fazlasıyla hak ettiğimiz bir mola imkânı sunacağı bir döneme işaret eder. Bu dönemler genellikle sosyal, dostane dönemlerdir ve bu dönemlerde her zamankinden daha fazla insanla tanışır, kaynaşır, sohbet ederiz. Ayrıca güzel yemeklere, tembelliğe her zamankinden daha düşkünüzdür. Bir Venüs transiti aynı zamanda başkalarının bize hediyeler vereceği bir döneme işaret eder. Venüs parayı yönettiğinden, bu transit parasal ödüller alacağımızın işareti olabilir.

Mars Transiti
Mars'ın bir evdeki transiti enerjinin çok yüksek olduğu dönemler yaratabilir. Çok daha güçlüsünüzdür, yerinizde duramazsınız veya huysuz, sinirlisinizdir, kazalara karşı daha savunmasızsınızdır ya da daha şiddet eğilimli ve sertsinizdir. Mars faaliyetteyken bu yoğun enerjiden yararlanmanın en iyi yolu çok çalışmak ve spor yapmaktır. Kendinizi yorabildiğiniz kadar yorun ki huzursuzlanmaya, sinirlenmeye bile haliniz kalmasın. Bu dönemler, başlamak için çok güçlü bir enerji gerektiren projelerin ilk adımını atmak için mükemmel dönemlerdir.

Jüpiter Transiti
Bu transitin etkisi altında seyahat etme, kurslara katılma hevesiniz veya Jüpiter'in ziyaret ettiği evle veya gezegenle ilişkilendirilen konularda yeni şeyler öğrenme isteğiniz artar. Büyük ve önemli sorular üzerinde uzun uzun düşünürüz. Jüpiter transiti bizi büyütür, olgunlaştırır hatta bu büyüme bazen fiziksel boyutta da gerçekleşebilir. Bu dönem şansınızı denemek veya riske girmek için çok uygundur. Bir Jüpiter transiti süresince her zamankinden daha şanslı ve cesursunuzdur. Ayrıca başarılı olma ihtimaliniz daha fazladır. Bu transit fırsatlar sunar. Bu fırsatları mutlaka değerlendirin.

Satürn Transiti
Satürn transiti her şeyi gerçekte olduğu gibi görmemizi sağlar. Bu dönemler geleneksel olarak çok mükemmel dönemler olarak kabul edilmezler fakat aslında alabileceğiniz en büyük ödülleri ve en güzel dersleri aldığınız dönemlerdir. Satürn bir evle veya bir gezegenle transitteyken içinde bulunduğunuz durumu, gidişatı kontrol eder, istikrarlı ve sağlam olup olmadığına bakar. Bu bağlamda, Satürn sizi bir sınavdan geçirir. Eğer bu sınavı başarıyla verebilirseniz size bir tür sembolik “sertifika” verir. Bazen de diploma gibi gerçek bir sertifika verir. Bu dönemde daima sınava tabi tutulacağız. Eğer başarısız olursak hayat bizim için zorlaşabilir. Yaşamlarımızı sağlamlaştırmak Satürn'ün görevidir. Bu dönem, Satürn'ün iradesinden ve kişisel disiplininden yararlanarak bir şeyleri bırakmak için mükemmel bir dönemdir. Öte yandan, yeni bir iş kurmak veya yeni maceralara başlamak için uygun bir dönem değildir.

Uranüs Transiti
Hayatta başınıza gelebileceğini düşündüğünüz en son şey bir Uranüs transitinin etkisi altındayken gerçekleşebilir. Uranüs son dakika plan değişikliklerinin, iptallerin ve şok etkisinin gezegenidir. Dolayısıyla, eğer kendinizi mevcut koşullarınıza hapsedilmiş gibi hissediyorsanız, bir Uranüs transitinin etkisi altına girdiğinizde bu his ortadan kaybolacaktır. Bu dönemlerde hayatınıza genellikle “geçici insanlar” girer. Bu insanların tek amacı uzun süredir özlemini çektiğiniz, eksikliğini duyduğunuz şeyleri size sunarak sizi söz konusu mevcut koşullardan kurtarmaktır. Bu amaç gerçekleştiğinde bu kişiler de ortadan kaybolurlar. Sizi karmakarışık hayatınızla baş başa bırakırlar. Bu insanlar hayatınıza girdiğinde onların keyfini çıkarın ve sizi tekdüzelikten kurtarmalarına izin verin. Onlara gereğinden fazla bağlanmayın ve rahata fazla alışmayın.

Neptün Transiti
Bir Neptün transitinin gerçekleştiği dönem Evrenin sizden sadece hayal kurmanızı ve başka hiçbir şey yapmamanızı istediği dönemdir. Hassaslığınız ve duyarlılığınız o kadar artar ki yüksek sesler sizi gerçekten çok ürkütebilir. Şefkatimiz ve merhametimiz derinleşir ve sık sık ruhsal deneyimler yaşarız. Bir Neptün transiti ilahi hoşnutsuzluğa ilham verir. Derin derin iç çekeriz, dileklerde bulunuruz, eskinin özlemine kapılırız ve hiçbir şeyi net olarak göremeyiz. Bu transit sona erdiğinde, kendinizle ilgili her şeyin aslında çok farklı olduğunu, transitin başında yaşadığınız gerçekliğin transit süresince ayaklarınızın altında yavaş yavaş aşındığını ve yok olduğunu fark edersiniz.

Pluto Transiti
Bir Pluto transiti çoğu zaman takıntı, yeniden yapılanma ve kaçınılmaz değişiklik ile ilişkilendirilir. Artık geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaşan, tamiri mümkün olmayacak bir şekilde kırılıp hasar gören ne varsa hepsi bu dönemde hayatınızdan çıkıp gidecektir. Tıpkı Satürn transiti gibi Pluto transiti de mükemmel bir dönem olarak kabul edilmez fakat şartlar ve koşullar her şeyi bizden soyup çıkardığında ve kendimizi gerçekte olduğumuz gibi görmeye zorlandığımızda aslında ne kadar güçlü olduğumuzu çok net bir biçimde görür, öğreniriz. Pluto'nun ziyaretine çoğu zaman güç ve iktidar mücadeleleri eşlik eder fakat bu olumlu Pluto transiti en nihayetinde bizi güçlendirir. Burada işin sırrı her şeyi oluruna bırakmaktır. Tüm kayıpları, değişiklikleri kabul edin ve gelecek için planlar yapın.

Transitlerinizi Nasıl Öğrenebilirsiniz?
• Sitemizdeki Transitler - Kişisel Horoskop servisinden transitlerinizi günlük ve dönemler halinde takip edip yorumlarını öğrenebilirsiniz.

• Astrorehber bölümümüzden dilediğiniz bir tarih aralığı için yıllık Astrorehber Transitler Astroloji Raporu satın alabilirsiniz.

Transitler ile ilgili olarak daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Astroloji'de Öngörü Yöntemleri
Transitlerin Anlamı
Transitler İşe Yaramadığında
Transitlerle İlerletmeler Arasındaki Fark
Parlak Yaratıcılık ve Evler

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

transitleröngörügüneş transitiay transitimerkür transitivenüs transitimars transitijüpiter transitisatürn transitiuranüs transitineptün transitipluto transiti