Uranüs'ün Koç Burcu Transiti (2011-2018) ve Türkiye'deki Önemli Gelişmeler

Uranüs'ün Koç Burcu Transiti (2011-2018) ve Türkiye'deki Önemli Gelişmeler

2011 yılının Mart ayında Koç burcuna giren Uranüs 2018 yılının Kasım ayına kadar bu burçta hareket ediyor. Harita Sentezi uygulamamızı kullanarak bu tip tarihleri kolayca bulabilirsiniz. Yapmanız gereken Uranüs'ü Koç burcuna sürükleyip 2010 - 2020 tarih aralığını taramak. Bu arada Uranüs'ün burçlar kuşağını 84 yılda dolaştığını ve bir burçta 84/12 = 7 yıl kaldığını açıklamalar bölümünde görebilirsiniz.

Bundan yaklaşık 3 yıl önce (2010 sonlarına doğru) Koç Burcundaki Uranüs Sizi Nasıl Etkileyecek başlıklı yazımda Uranüs'ün Koç burcundaki etkilerini açıklamıştım. Makalede Türkiye'nin bu dönemde kendi otomobilini hatta uçağını üretmek isteyeceğini vurgulamış, otomotiv ve savunma sanayilerimizde önemli gelişmelere şahit olacağımızı yazmıştım.

Sayın Başbakan Erdoğan'ın 2011'de (Koç burcu transitinin başlangıcında!) "Yok mu yerli otomobil yapacak bir babayiğit" sözü sonrası düğmeye basılan "Türk malı oto" için bugüne kadar somut bir sonuç alınamadı. Fiat ve Renault, Türkiye'de "yerli oto" yapabileceklerini açıklasa da, yapılan çalışmalardan sonra vazgeçtiler. Koç Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un, “Yerli oto intihar olur" açıklaması sonrasında ise bu konu biraz gündem dışına çıktı.

İki ay önce yüzde 100 yerli elektrikli otomobil üretildiği haberleri ile karşılaştık. Benzin litresinin 5 lirayı bulduğu bu dönemde yerli elektrikli otomobil, 100 kilometrede yaklaşık 2 lira tüketiyor. Araç, evlerdeki prizlerde şarj olabilmesiyle de dikkati çekiyor. Daha fazla bilgiyi http://www.etox.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yerli otomobil konusunda yoğun bir çalışma programı yürütüyor. Yaklaşık bir hafta önce en yetkili makamdan (BSTB Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu) ilk otomuz elektrikli olacak açıklaması geldi. "Türkiye'nin yerli bir otomobil üretme isteği artık herkesin malumu" diyen Emiroğlu, "Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün'ün ciddi çalışmaları var. Bir babayiğidin çıkıp bu talebi karşılamasını istediler. Bu konuda talepte bulunan çok sayıda firmamız var. TÜBİTAK aracılığıyla bir proje yarışması düzenledik, 20 firma başvurdu. Şu anda 10 proje elendi ve kalan projeler için görüşmeler sürüyor" ifadesini kullandı.

Uçak ve savunma sanayinde ise durum biraz daha farklı bir konumda. Tarih sayfalarını karıştırdığımızda Türkiye'nin havacılık serüvenin Pilot Vecihi Hürkuş'un 1930'da Kadıköy'de bir keresteci dükkanını kiralayarak ilk Türk sivil uçağını yapmasıyla başladığını görüyoruz. 1932 yılında ''Tayyare Fabrikası'' için ilk adım atılmış. 1935 yılında ise 3 ayrı tipte toplam 50 adet planör, Türkkuşu adına imal edilmişti. 1933'te sivil havayolu kurmak için Havayolları Devlet İşletme İdaresi kuruldu. İdare, daha sonra Türk Hava Yolları ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne dönüştü. Bu önemli tarihlerin tümü tam da Mayıs 1927 ile 1935 arasındaki bir önceki Koç burcu transitimize denk geliyor.

Uranüs'ün içinde bulunduğumuz Koç Burcu transitinde insansız hava aracı ANKA'yı ve yerli savaş helikopteri ATAK'ı üreten Türkiye, Türk tasarımı ilk uçak Hürkuş ile de havacılık alanındaki önemli bir başarıya da imza attı. 29 Eylül 2013 tarihli haberlerde, Türkiye'nin ilk temel eğitim uçağı HÜRKUŞ'un, ilk uçağını 2017 yılında, kalan 14'ünü de 2018 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edileceğinden bahsediliyor.

Burada 2018 yılının önemli bir tarih olduğu bir kez daha ortaya çıkarken, 2018 yılına kadar otomotiv, uçak ve savunma sanayilerimizde önemli gelişmelere şahit olacağımız aşikar gözüküyor. A. Einstein'in şu sözünü hep anımsarım: Evrende tesadüfe yer yoktur, çünkü Tanrı zar atmaz.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

uranüs koç burcunda