Gezegenler - Aklın Gerçek Yapısı

Gezegenler - Aklın Gerçek Yapısı

Gezegenler astrolojik sembolizmde aklın gerçek yapısını temsil ederler. Her biri belirli bir psikolojik fonksiyonu gösterir: algılama, duygular, kendini tanımlama, yakınlaşma dürtüsü gibi.

Güneş sistemindeki gezegenler sürekli olarak belli periyotlarla Güneş etrafında döner ve bu dönüşleri sırasında birtakım kozmik ışınlar yayarlar. Bunların bizim açımızdan önemi; içerdiği anlamları ve seyirleri sırasında, dünya, insan ve tüm diğer birimler üzerinde yaydıkları kozmik ışınlar yoluyla birtakım etkiler oluşturuyor olmalarıdır.

Astroloji'de 10 gücün etkisi kabul edilir. Bunlar Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto'dur.

Doğum haritasındaki Güneş ve Ay'dan Işıklar diye söz edilir. Doğum haritasının en önemli güçleri ışıklardır. Güneş kişiliği, Ay da duyguları temsil eder.

Öz Gezegen, doğduğunuz burcun gezegenidir. Yani siz doğduğunuz anda içinde Güneşiniz bulunan burcun temsilcisi olan bir gezegen bulunmaktadır. İşte bu sizin öz gezegeninizdir. Yandaki doğum haritasında her bir burcun öz gezegeni verilmiştir. Sözgelimi Mars, Koç Burcunu, Venüs Boğa Burcunu, Merkür İkizler Burcunu yönetir. Öz gezegeniniz sizi ömür boyunca etkileyecek en büyük güç sayılacaktır.

Yükselen Gezegen: Öz burcunuzun olduğu kadar önemli olan ikinci gezegen de yükselenidir. Doğum haritasında birinci eve yerleşen, yani yükselen burcun da bir gezegeni vardır. Burada yükselen burcun karşısına düşen gezegen sizin Yükselen Gezegeninizdir. Bu gezegene de çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü başarı, ün, mutluluk gibi şeylerde bu gezegenin büyük etkisi vardır.

Haritayı Yöneten Gezegen: Her haritada yöneten bir gezegen bulunur. Bu insanın öz gezegeni, yükselen gezegeni veya başka bir gezegen olabilir. Haritada üst yarının en yüksek noktasındaki güç Yöneten Gezegendir. Haritada onuncu ev kesitinde solunda kalan gezegen sağda kalana oranla daha büyük değer taşır. Yani yönetici odur. Fakat her haritada onuncu evde veya yakınında gezegen olmayabilir. O zaman dokuzuncu ve onbirinci evlere bakmak gerekir. Bu evlerde gezegenler varsa onuncu eve en yakın olanına dikkat edilir. Çünkü yönetici gezegen odur. Dokuzuncu ve onbirinci evlerde gezegen yoksa yedinci ve onikinci evlere bakmalıdır. Fakat bu evlerdeki gezegenler onuncu, dokuzuncu ve onbirincidekiler kadar etkili olmazlar.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

gezegenleron gezegenışıklaröz gezegenyükselen gezegenharitayı yöneten gezegen