Gezegenlerin Özellikleri

Gezegenlerin Özellikleri

Gezegenler astrolojik sembolizmde aklın gerçek yapısını temsil ederler. Her biri belirli bir psikolojik fonksiyonu gösterir: algılama, duygular, kendini tanımlama, yakınlaşma dürtüsü gibi.

Güneş sistemindeki gezegenler sürekli olarak belli periyotlarla Güneş etrafında döner ve bu dönüşleri sırasında birtakım kozmik ışınlar yayarlar. Bunların bizim açımızdan önemi; içerdiği anlamları ve seyirleri sırasında, dünya, insan ve tüm diğer birimler üzerinde yaydıkları kozmik ışınlar yoluyla birtakım etkiler oluşturuyor olmalarıdır.

Astroloji'de 10 gücün etkisi kabul edilir. Bunlar Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto'dur.

Güneş
Dünya'ya hayat veren güç olduğu için Astroloji'de yaratıcı olarak yorumlanır. Güneş, genellikle doğum haritasında yönetici güç olarak alınır. Harita sahibinin kişiliğini ve bu kişiliği nasıl belirttiğini gösterir. Bütün insanlar değilse bile pek çoğu, Güneşlerinin bulunduğu burcun özelliklerini yansıtırlar. Yıldız sistemimizin kalbi sayılan Güneş, vücudumuzda kalbi ve omuriliği yönetir. Astroloji'de Güneş Aslan burcunun yöneticisidir. Güneş burçlar kuşağındaki turunu bir yılda tamamlar ve her bir burçta yaklaşık bir ay kalır.

Ay
Dünyamızın bir uydusu olan Ay, bize diğer gezegenlerden çok daha yakında bulunduğu için yaşamımız üzerinde doğrudan doğruya etkili olur. Bir haritada Ay'ın konumu çok önemlidir. Kişinin yaşam karşısındaki durumunu, bilinçaltı tepkilerini ve güçlü temel davranışlarını gösterir. Bir insanın karşısındakiler üzerinde bıraktığı ilk etki, Ay'ın doğum haritasındaki konumu konusunda fikir verir. Astroloji'de Ay, Yengeç burcunu yönetir. Vücutta ise göğüs, mide ve sindirim sistemi ile ilgilidir. Ay'ın burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 28 gündür ve her bir burçta ortalama 2.5 gün kalır.

Merkür
Merkür haberleşmeyi temsil eder. Konuşma, yazı, yolculuk bu gezegenin yönetimindedir. Haritadaki konumu kişinin nasıl bir zeka ve sinir sistemine sahip olduğunu gösterir. Merkür'ün girdiği burç ve eve bakılarak ne tür bir eğitimin yararlı olacağı tespit edilebilir. Vücutta sinir sistemi, akciğerleri ve tiroit salgıbezini yönetir. Astroloji'de Merkür İkizler ve Başak burçlarını yönetir. Merkür'ün burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 88 gündür ve her bir burçta ortalama 15 gün kalır.

Venüs
Venüs, kişinin girişeceği özel ilişkilerin tarzını açıklar. Gezegenin haritadaki konumu (burç ve ev) düşkün olunan güzelliğin türünü belirtir. Merkür'ün aksine Venüs'ün etkisindeki kişilerde kafa değil duygular hakimdir. Güzel şeylere sahip olma ve lüks yaşam arzusu tam anlamıyla Venüs'e ait olan bir özelliktir. Vücutta boğazı, böbrekleri ve paratiroit bezini yönetir. Boğa ve Terazi burçlarının yönetimi Venüs'e aittir. Venüs'ün burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 22 gündür ve her bir burçta ortalama 2 gün kalır.

Mars
Bu gezegen Güneş'e bizden uzak olan dış gezegenlerin ilkidir. Kırmızı bir daire gibi gözükür. Bu yüzden de kırmızı gezegen diye tanınır. Eski astrologlar, bu gezegenin şiddet ve ani öfkeyi temsil ettiğini düşünürlerdi. Günümüzde ise daha çok atılganlık ve enerji derecesini gösterdiği kabul edilmektedir. Her tür ihtiras, liderlik yeteneği ve sağlığı belirtir. Güneş'le birlikte bakılarak, harita sahibini sağlığı ve canlılığı konusunda karar varılır. Vücutta cinsel salgıbezlerini, kas sistemini, kandaki alyuvarları, idrar yollarını, üretim organlarını ve böbreküstü bezlerini yönetir. Mars Koç burcunu yönetmektedir. Akrep burcunun da ikinci yöneticisi sayılır. Mars'ın burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 22 ay alır ve her bir burçta ortalama 45 gün kalır.

Jüpiter
Mitolojide "tanrıların babası" olarak bilinen Jüpiter, neşe, bolluk, zenginlik veren bir güçtür. Astroloji'de de bu gezegen, en büyük yardımcı, en fazla iyilik eden güç sayılır. Jüpiter'in haritadaki konumu kişinin zevke düşkünlüğünü belirler. Aynı zamanda kafanın ve işlerin gelişmesini de gösterir. Maddi konularda yapılan planların geliştirilmesinde ve başarının incelenmesinde kullanılır. Jüpiter vücutta karaciğeri ve hipofiz bezlerini yönetir. Astrolojik olarak Yay burcunu yönetmektedir. Gezegenin burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 12 yılda tamamlanır ve her bir burçta ortalama bir yıl kalır.

Satürn
Kısıtlamalara, hayal kırıklıklarına neden olan ve genellikle daha fazla sorumluluk yükleyerek insanı disiplinli olmaya zorlayan "soğuk" bir gezegendir. Yaşamın türlü şeyler öğrettiğini söyleriz. Satürn işte bu öğretmene benzer. Verdiği dersler genellikle serttir. Fakat bu dersler olmadan başarılı olamayız. Vücutta cilt, kemikler ve safra kesesini yönetir. Astroloji'de Oğlak burcunun yöneticisidir. Satürn burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 30 yıl sürer ve her bir burçta yaklaşık 2.5 yıl kalır.

Uranüs
Şimdiye kadar sözü geçen gezgenler ilk astrologlar tarafından biliniyordu. Fakat Uranüs, yakın diyebileceğimiz çağlarda bulunanlardan ilkidir. Doğum haritasındaki yeri kişinin değişiklik yapma gücü konusunda fikir verir. Buna patlayıcı, ihtilalci değişiklikler, düşünmeden harekete geçme, akla gelmeyen şeyleri yapma ve kişisel özgürlüğü arama gibi konular dahildir. Vücutta kan dolaşımını, kanı, beyni yönetir. Astroloji'de ise Kova burcunun yöneticisidir. Uranüs'ün burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 84 yıl alır ve her bir burçta yaklaşık 7 yıl kalır.

Neptün
Bu gezegenden "esrarlı" diye söz edilir. Çoğu astrolog bu fikirdedir. Eski mitolojiye göre Neptün deniz tanrısıdır. Bu gezegen sınırları aşmayı ve engelleri yıkmayı temsil eder. Ama bu yıkma daha çok düşünce şeklinde ortaya çıkar. Doğum haritasındaki yeri düşünce ve sezginin ne şekilde kullanılacağını gösterir. Vücutta lenf sistemini ve epifiz bezini yönetir. Uykuyu temsil eden de Neptün'dür. Astroloji'de Balık burcunun yöneticisidir. Neptün'ün burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 165 yıl sürer ve her bir burçta yaklaşık 14 yıl kalır.

Pluto
Bu gezegen mitolojide yeraltı tanrısını simgeler. Bilinmeyeni yani ölüm ve ölümden sonraki hayatı temsil ettiği söylenir. Bilinçaltındaki gizli güçleri kişinin ne ölçüde dışa vurabileceğini ve kullanabileceğini gösterir. Gezegenin haritadaki yeri, yeni koşullar karşısında kişinin tutumunu açıklar. Vücutta üretim sistemi, idrar yolları ve mesaneyi temsil eder. Astrolojik olarak Akrep burcunun yöneticisidir. Burçlar kuşağını tamamlaması 248.5 yıl alan Pluto çok eğik, ekliptik ve düzensiz yörüngesi ile her bir burçta 12-32 (ortalama 20.6) yıl kalır.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

gezegenlerin özellikleri