Kiron, Şiron (Chiron)

Kiron, Şiron (Chiron)

Kiron burcunuzu doğum haritası ve yıldız haritası servislerimizden öğrenebilirsiniz.

Astronom Charles Kowal, 1 Kasım 1977'de sıradışı bir yörüngeye sahip olan küçük bir gezegeni keşfetti. İki hafta sonra, bu gezegen Kiron (Chiron) olarak adlandırıldı. Güneş sistemimizde, tahmini olarak en fazla 160 kmlik bir çapa sahip olan bu yeni objeden çok daha büyük olan yüzlerce astreoid bulunmaktadır. Ancak, Kiron'un Satürn ve Uranüs arasında konuşlanmış yörüngesi eşsizdir. Kiron'un Güneş etrafında dönmesi 50 yıl kadar alır ve bazen hem Satürn hem Uranüs'e kuvvetli bir şekilde yaklaşır. Çizdiği yol istikrarsızdır ve muhtemelen sadece ikibin yıl kadardır bu yolda ilerlemektedir ve büyük bir ihtimalle sadece ikibin yıl daha bu yolda devam edecektir.

Kiron, 1991'de bir kuyruklu yıldız olarak sınıflandırılmıştır. Astronomlar Kiron'un bir asteroid ya da kuyruklu yıldız olup olmadığı konusunda görüş birliğine varamamışlardır, bu yüzden her ikisi için de hazırlanan kataloglarda bulunabilir. Pozisyonu güvenilir bir şekilde yalnızca MÖ. 1500 ve MS. 4000 yılları arasındaki dönemde hesaplanabilir. Bu dönemin dışındaki tüm hesaplamalar "doğruluğu kesin değil" olarak değerlendirilmelidirler.

Kiron'un Satürn ve Uranüs arasında yerleşmiş yörüngesinin pozisyonu gerçekten özeldir. Tüm sınıflandırma çabalarına rağmen, Kiron, bir gezegen rolünü üstlenmiştir. Çizdiği yol, tıpkı Pluto'nun ki gibi, son derece eksantriktir, bu yüzden sık sık hem Satürn hem de Uranüs'ün yörüngeleriyle çakışır. Birçok astrolog onu bu ikisi arasında bir nevi "arabulucu" ve "göklerin muhafızı" (Satürn) ile dış gezegenler arasında bir bağlantı olarak olarak görür. Buna göre, Kiron'un hem Satürnyen hem de Uranüsyen bir etkisi olduğu söylenir.

Kiron, bir kuyruklu yıldız olarak tanımlanmadan önce, Mars ve Jüpiter arasındaki diğer asteroidlerin kuşağından ya da sürüsünden uzakta, bir göçebe, bir yalnız ve bir asi, kendi yoluna giden bir asteroid olarak düşünülüyordu. Anahtar şeklindeki sembolü, geniş çapta kabul gördü ve Astrolojik yorum için temelin bir parçası olarak kabul edildi. Kiron, dış gezegenlere ve aynı zamanda, klasik mitolojideki rolüyle de gösterildiği gibi hayatın safhalarına kapıları açan bir anahtar olarak kabul edilir.

Efsaneye göre, Kronos (Satürn), su perisi Philyra'ya olan tutkusuyla deliye dönmüştü. Karısı Rhea, onu ihanet sırasında yakaladı ve Satürn kendini bir ata dönüştürerek kaçtı. Yarı insan yarı at bir yaratık, yani bir Santor olan Kiron bu birleşmenin meyvesiydi. Çocuğunu gördüğünde tiksintiyle dolan Philyra, bu yüzden Zeus'tan onu bir ıhlamur ağacına çevirmesini istedi. Daha sonra, Kiron, Pelion dağında bir mağarada yaşamını sürdürdü ve genç kahramanlara, dövüş sporları, avlanma ve müzik dersleri verdi. En ünlü öğrencileri Aşil ve Asklepios'tu. Hikayesinin sonu sembolik anlamla doludur: Arkadaşı Herkül'e ait olan zehirli bir okla kazara yaralandı. Ölümsüz olan Kiron, bu korkunç, iyileştirilemeyen yarayla yaşamaya devam etti. Promete cezalandırılacağı zaman, Kiron onun yerine ölmeyi önerdi. Kendi ölümsüzlüğünü böyle kurban etmesi, onu çektiği azaptan kurtardı.

Kiron hem hayvan hem de insan olan, karanlık, doğal ve içgüdüsel tarafları, mantıkla bağdaştıran bir yaratıktır. Astrolojik olarak, akıl, sabır ve iç karanlığın hakimi olmayı temsil eder. Kendi iyileştirilemez yarası yüzünden, her türlü acı çekme hakkında sonsuz bilgiye sahiptir. Bu da ona, içindeki derin bilgeliğe erişip, diğerlerinin acısını azaltma yeteneği verir.

Satürn (Oğlak), Merkür (Başak), Pluto (Akrep) ve Venüs'ün (Terazi) karakter etkileri ile çok yakından bağlantılı olan Kiron, "klasik" gezegenlerle aynı seviyede olmadığı için onun açıları, harita çizimlerimizde gösterilmemektedir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

kironşironchironyaralı şifacı