Çocuklarda Güneş Kova Burcunda

Çocuklarda Güneş Kova Burcunda

KOVA Çocukları - Bulutların üzerinde gezinmekten çok hoşlanır!

Küçük dahiler aynı zamanda çok afacanlardır. Kova bebeklerinin saati saatine uymaz. Ruh halleri sıcak veya soğuk gibi değişim gösterebilir. Bu da ebeveynlerde şaşkınlığa sebep olabilir. Bir gece deliksiz uyuyorsa iki gece tüm aileyi seferber edecek kadar huysuz davranabilir. Kova çocuğunu belli bir düzen ve disiplinde yetiştirmek hayli zordur. Genel kurallar bu çocuklar için geçerli olmayabilir. Anne babaları onlara her şeyi sebep ve sonuçlarıyla anlatırsa, hoşlarına gitse de gitmese de anlayış gösterecek, yaşından beklenmeyen bir olgunlukla karşılayacaktır. Küçük yaşta elektronik eşyalara, bilgisayarlara merak sararlar. Sesin nereden geldiğini anlamaya çalışan, radyonun içini dışına çıkaran küçük bir Kova'ya kim kızabilir! Ailesi Kova çocuklarıyla çok dikkatli olmalıdır. Onun hümanist yanlarını geliştirmesine izin vermeli. Kısıtlamaya çalışarak, isyankar yanını ön plana çıkarmamalıdır.

Çok hareketli, sevimli, cana yakın, yardımsever bir çocuktur. Okumayı öğrendiği andan itibaren güzel resimlerle süslü ansiklopediler, maketler, beynini geliştirecek. Böylece, Kova çocuğu dahi olma, asra damgasını vurma yolunda ilk adımlarını atmaya başlayacaktır. Olgun, cömert ve yetenekli çocuklar olabilirler. Okulda arkadaşları arasında dikkat çekici öğrencidirler. Tuhaf bir çalışma programları vardır. Eğer öğretmen ya da ailesi bu özgür çalışma programını kısıtlamaya ve baskı uygulamaya kalkarsa, onlara kesinlikle meydan okuyacaklardır. Başkalarıyla iletişim kurmasını kolaylaştıracak onu teşvik eden bir çevreye ihtiyaçları vardır. Takıntılı huyları olan bu çocuklar, sevdikleri bir şey için tüm parasını ve eşyasını verebilecek kadar cesurdur. Herkese aynı davranmadığı gibi başkalarından özellikle anne babalarından hep özverili olmalarını beklerler. Yaptıkları şımarıklığa göz yumacak, her istediğini ona alacak, her ağladığında onu kucaklayacak bir ilişki isterler. Anne babaya düşen görev, onun ısrarlı sevgi istismarına kanmayıp, paylaşmayı ve parayı nasıl kullanacağını öğretmek olmalıdır.

AİLE HAYATI: Geleneksel aile düzeninden farklı anlayışta ev hayatları olsun isterler. Küçük yaştan itibaren bağımsız olduklarına inanırlar. Akıllarına gelen ve inandıkları konu üzerinde sonuna kadar mücadeleci bir tavır gösterirler. Aile, bir kısıtlama veya özgüveni kırıcı bir tavır göstermişse sivri dilli, içi dışında bir çocuk olur. Enerjik ve akıllı bu çocukların ailenin desteğiyle iyi bir eğitim alması gerekir. Eğitim sürecini yüksek performansları sonucu başarıyla tamamlayabilirler. Yeterli ilgi, şefkat ve destek görmezlerse, gizli gizli bir güvensizlik oluşabilir. Arkadaş tavrıyla yaklaşan özgür bir ailede yetişen Kova çocukları, büyüyünce çok başarılı olurlar. Zamanlarının büyük bölümünü aile fertlerinden uzak, kendi başlarına geçirirler. Bazen üzüntülü görünebilirler.

Kova çocukları için herkesin aynı düşünmediğini anlamak çok güçtür. Ne yapacağını kimseyle konuşmaktan hoşlanmaz, hayatları kendi akışına bırakır başkalarının fikirlerine aldırış etmezler. İlişkileri arkadaşçadır. Yeni yetişmekte olan bu çocuğun içinin rahatlatılmasına ve samimiyet görmeye ihtiyacı vardır. Bağımsızlığını yeni kazanmaya başlayan bir çocuk ise güvenilir, destekleyici ve onu eleştirmeyen arkadaş bir anne, babaya ihtiyacı vardır. Genellikle gelişme çağları bu sayede sakin geçer. Aile içi kararlarda onun da fikrini almak gurubun bir parçası olduğunu hissetmesi açısından önemlidir. Ortak çalışmalar Kova çocuğunun sorumluluk duygusunu arttıracak ve asi yanını eğitecektir. Kova çocuklarının kız veya erkek kardeşleriyle arası iyidir. Onlarla iyi iletişim kurarlarsa korumacı bir tavır sergileyebilirler. Anne babalarına sordukları soru ve cevaplarla onları şaşırtan bu çocukların istediği gerçek bir sevgi ve alakadan başka bir şey değildir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

kova burcu bebekkova burcu çocuk