Doğum Haritası (Yıldız Haritası, Horoskop)

Doğum Haritası (Yıldız Haritası, Horoskop)

Doğum haritanızı doğum haritası ve yıldız haritası servislerimizden öğrenebilirsiniz.

Doğum haritası, doğum anında Dünyamız etrafındaki alanı haritalama yöntemidir. Doğum haritası, doğum anında çekilmiş kozmos resmidir, bir nevi kozmos portresidir.

Gezegenler Güneşin yörüngesinde farklı hızlarda yavaşça hareket ederler, bunun yanında Dünya da 24 saatlik süre içerisinde kendi etrafında bir dönüşünü tamamlar. Bir gün içerisinde Dünyanın dönüşü esnasında bizler de 360°'lik Zodyak'a (Burçlar Kuşağına) tabii oluruz. Doğum haritası kozmik saati durduran ve zaman durmuşçasına evreni yakalayan bir diyagram ya da resimdir.

Doğum haritası sizin bireysel kozmik portreniz ya da kimliğinizdir. Kim olduğunuz ve ne olacağınız konusunda evrenin size söyledikleridir. Geleceğin tohumları her zaman şimdiki zamanda gizlidir, ama onları okuyabiliyor muyuz? Bu tamamen Astroloji çalışması ile ilgilidir: yani zamanın burçlarının okunması ve bizler ile ilgili olarak bugün ve gelecek hakkında söylediklerinin dinlenmesi. Sizin kozmik portreniz herhangi bir zamanda hep hazırdır.

Doğumunuz esnasında Güneş'in bulunduğu burç (örneğin; Koç, Boğa veya İkizler) profesyoneller tarafından aranılan faktörlerden sadece birisidir. Doğum günü ve yılınıza ilave olarak doğum saati ve yeri de kullanılmaktadır. Doğum tarihi, yılı, saati ve yeri doğru hesaplamaların yapılması için gereklidir. Bu bilgilerin verilmesi ile bir astrolog doğum haritası denen haritayı (horoskop) hazırlayabilmektedir.

Doğum haritalarının her birinde Güneş, Ay ve gezegenlerin (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto) kesin konumları bulunmaktadır. Bu gezegenler daha sonra doğum kartı denen dairesel diyagramlara yerleştirilmektedir. Bu kart, sizin doğum anınızda doğduğunuz yerden görünen gökyüzünün minyatür bir diyagramıdır.

Haritanın en üstündeki Zodyak bölümü Başucu (MC: Medium Coeli), haritanın alt kısmı yani ayağınızın altındaki ve Dünyanın diğer tarafındaki bölümü Ayakucu (IC: Imum Coeli) olarak adlandırılır. Kartın en sol tarafındaki doğum anında ufukta beliren veya yükselen Zodyak bölümü olup Yükselen veya yükselen burçtur (AC: Ascendant). Haritanın sağ tarafında, Yükselen'in tam karşısında Alçalan bulunmaktadır (DC: Descendant). Zodyak'ın yerleştiği bu dört nokta – Yükselen (AC), Alçalan (DC), Başucu (MC) ve Ayakucu (IC) – çok önemlidir.

Doğum haritanızı hesaplamak için aşağıdaki servislerimizden faydalanabilirsiniz.

Doğum haritası
Yıldız haritası

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

astrorehberdoğum haritasıyıldız haritasıhoroskopyıldızname