Placidus ve Koch Ev Sistemleri

Placidus ve Koch Ev Sistemleri

Astrologlar, benzer doğum haritasına sahip insanlar arasında benzeşmeyen özelliklerin ev sisteminin kurgusunda doğru sistemin uygulanmış olmasına bağlarlar. Doğum haritası hazırlanmasında evlerin başlangıç çizgilerinin (cusps) hesaplanma yöntemine göre yaklaşık iki düzine ev sistemi oluşturulmuştur. Bunlardan en yaygın kullanılan ikisi Placidus ve Koch ev sistemleridir.

Tüm sistemlerde horoskopun 4 derecesi (köşe evleri - 1., 4., 7., ve 10. evler) üzerinde anlaşılmıştır. Ancak kullanılan sisteme göre 2., 5., 8., ve 11., evler (ikincil evler) ile 3., 6., 9., ve 12. evlerin (üçüncül evler) başlangıç çizgileri değişir. Bazı ev sistemlerinde 12 ev eşit aralıklarla bölünür (Eşit ev sistemi, 30 derece).

Placidus uzay-tabanlı, Koch ise zaman-tabanlı bir ev sistemidir. Placidus ev sisteminde dünyanın bulunduğu noktadan, Güneş'in öğle saatindeki tepe noktasına çıkması anına kadar katettiği yol esas alınarak ev çizgileri oluşturulur.

Koch ev sisteminde ise ev çizgileri, dünyanın bulunduğu noktadan, Güneş'in öğle saatindeki tepe noktasına çıkması anına kadar geçen zaman esas alınarak oluşturulur.

Sitemizdeki Astroloji servislerinde ve Astrorehber'de doğum haritanızı hesaplatırken, daha yaygın kullanılan Placidus Ev Sistemi kutusunu seçmenizi öneriyoruz.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

ev sistemleriplaciduskoch