Günlük Burçlar Gerçek Astroloji Değildir

Günlük Burçlar Gerçek Astroloji Değildir

Astroloji'nin sadece marketlerdeki, kitapçılardaki Astroloji el kitaplarından veya gazetelerdeki günlük burçlardan ibaret olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bunlar yıldızlar ve gezegenlerle ilgili bazı gizemli unsurlara dayanılarak yapılan sözde günlük öngörüler ve kişilik yorumlarıdır. El kitapları son derece basit olsa da mümkün olduğunca doğru bilgiler verebilir fakat gazetelerdeki ve İnternet sitelerindeki günlük burçlar konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.

Eğer Türkiye'nin ilk Astroloji sitesi olma özelliği taşıyan Yorumcu.com'u uzun süredir ziyeret ediyor ve Astroloji bölümümüzü düzenli bir şekilde izliyorsanız şanslısınız. En azından gerçek Astroloji hakkında az çok fikir sahibi olmalısınız.

Ben bir Astroloji araştırmacısıyım. Neredeyse otuz yıla yaklaşan bir süredir bu merak uyandıran konu üzerinde çalışmalar yapan, "Astrorehber" gibi Türkiye'nin gururu Astroloji yazılımları hazırlayan, İnternet ve mobil dünya aracılığı ile tüm dünyada yüz milyonlarca kişiye hizmetler sunan bir uzman olarak, biri bana gazeteler ve İnternet sitelerindeki günlük burçların anlamsız ve saçma olduğunu söylediğinde ona katıldığımı itiraf etmek zorundayım. Katıldığım tüm televizyon programlarında bu konu açıldığında aynı şeyi söyledim: Pek çok günlük burç yorumu gerçek Astroloji'nin komik bir karikatürü olacak nitelikte bile değildir.

Astroloji'nin yıllarca sadece günlük burçlarla tanınıp anılmasından hep rahatsızlık duydum. Kişiye özel analiz ve yorum yapan "Astrorehber Transitleri" geliştirip sitemizde çevrimiçi hizmet olarak sunmamın zaten en büyük nedenlerinden biri budur.

Diğer taraftan sadece her alanda olduğu gibi Astroloji alanında da birtakım ciddiyetsiz insanların yaptığı ciddiyetsiz işlerden yola çıkarak bütün Astroloji'yi yargılamak da bir o kadar anlamsız, saçma ve dar görüşlü bir tutum olur.

Ben şahsen haftanın günlerinden, değişen mevsimlerden ve günlük hava durumundan haberdar olduğum kadar gökyüzünde neler olup bittiğinden de haberdar olmak isterim, işim gereği olurum da. Ancak ben bile hayatımı Astroloji'ye göre ayarlayıp yaşamam ve siz de öyle yapmamalısınız. Sadece havanın rüzgarlı olacağı öngörüsünü göz önüne alarak dışarı çıkarken duruma göre giysiler giymenin faydalı olacağını düşünürüm. Gitmek istediğiniz yere ulaşma sürenizi hesaplarken ne olur ne olmaz diye kendinize biraz fazladan süre verin. Beklenmedik durumları da hesaplayarak plan yapın. Yolların kaygan olduğunu, çok dikkatli sürmeniz gerektiğini aklınızda bulundurun ve tedbiri elden bırakmayın.

Mars gökyüzünde tıpkı şu an ben bu yazıyı yazarken olduğu gibi Pluto ile karşıt oluşturduğunda insanların kendilerini baskı altında, sabırsız, huysuz ve saldırgan hissettiklerini gözlemleyebilirsiniz. Öfke patlamaları yaşanabilir. Akılsızca riskler alabilirler. Gecikmelere, ertelemelere tahammül edemeyebilirler. Hayatın görünen yüzünün ardında kaynayan öfke kazanları olabilir. Belki biraz daha fazla sabır ve hoşgörü problemleri çözmeye veya sorunları daha en başından engellemeye yardımcı olabilir. Harekete geçmeden veya tepki vermeden önce iki kez düşünmek herkes için bu zor dönemi kolaylaştırabilir.

Bana göre bu yaklaşımın kimseye bir zararı olmaz. Bu işi iyi bilen biri olarak, Mars ile başka bir gezegen arasındaki herhangi bir kare veya karşıt görünümün tedbir, dikkat gerektiren ve göz ardı edilmemesi gereken bir döneme işaret ettiğini bilirim. Gergin Mars enerjisi (ki bir karşıt veya kare görünüm de aynı tür enerjiyi temsil eder) patlayıcı, sinirlendiren ve yanlış yargılara varmanıza neden olan türden bir enerjidir. Böyle zamanlarda her şey gerçekten çok kötü gittiğinde, asla gözden kaçırılmaması gereken bir şeyler mutlaka vardır.

New York City'de 11 Eylül 2001 de teröristler tarafından İkiz Kulelere saldırı düzenlendiğinde Mars Ay ile karşıt oluşturuyordu ve Jüpiter ile de karşıt oluşturmaya hazırlanıyordu (Satürn de Pluto ile karşıt oluşturuyordu; Güneş her ikisiyle de kare oluşturuyordu ve Venüs Uranüs ile karşıt oluşturuyordu. Yeryüzünde olduğu kadar gökyüzünde de ağır, yoğun ve trajik bir gün yaşanıyordu).

Dolaylı olarak tanıdığım yakın çevremdeki bir kişinin tartışma sonucu öldüğü gece Mars'ın yine gökyüzünde başı beladaydı. Mars'ı Natal Merkür'ü ile kavuşum oluşturmuştu (bu muhtemel tartışmaların ve öfkeyle verilen kararların göstergesidir). Natal Neptün'ü ile karşıt görünümdeydi (kendini sabote etme veya kendini yok etmeye yönelik faaliyetler) ve Natal Uranüs'ü ile kare oluşturmuştu (aceleci, anlık dürtülerle ve kötü niyetle hareket etme).

Prenses Diana'nın öldüğü gece, Mars yine “baskı altındaydı” ve Prenses'in doğum haritasındaki Natal Mars ile kare oluşturuyordu (bu durum zıtlaşmaya, inatlaşmaya ve çıkar çatışmasına işaret eder). Aynı zamanda Natal Neptün'ü ile de kavuşum oluşturuyordu (bu durum kendini bir şeye kurban etmeye ve mantıkla değil duygularla hareket edilerek atılan adımlara işaret eder). Mars yine aynı dönemde Prenses'in Natal Uranüs'üyle kare oluşturuyordu (bu durum aceleyle, sağlıklı düşünmeden, anlık dürtülerle hareket etmeye işaret eder). Öte yandan Natal Jüpiter'iyle de kare oluşturuyordu (bu durum aşırı tepkilere işaret eder). Muhtemelen gece yarısı paparazzilerle Paris sokaklarında aşırı hız yaparak köşe kapmaca oynamak için pek de uygun bir zaman değildi.

Problemler yaşadığı sıralarda geçerli ve etkili olan enerjilerin kendi doğum haritasındaki yerleşimlerin enerjileriyle kıyaslanması sonucu ne tür durumlar ortaya çıkabileceğini bilmek acaba Prenses'in biraz daha tedbirli hareket edip hayati kararlar alırken bir kez daha düşünmesini sağlayabilir miydi? Elbette bu cevapsız bir soru. Bazıları herşey olup bittikten sonra bu soruyu sormak kolay diyebilir.

Ama üzerinde durmak istediğim esas mesele, bu bilginin günlük burç yorumlarında asla bulamayacağınız türden bir bilgi olması. Yine de, burçları nasıl yorumlayacağını bilenlerin veya kendilerine gökyüzündeki sembolleri doğru bir biçimde anlatabilecek birini tanıyanların kullanımına hazır bir biçimde Astroloji'de var olan türden bilgiler bunlar.

Bu durumların varlığından haberdar olmak ve ne anlama geldiklerini bilmek kendimi ve ailemi hayatın zorluklarından ve engebeli yollarından güvenli bir biçimde geçirmeme yardım edebiliyor. Tüm sorunların üstesinden gelerek çözmemi sağlamasada onları göz ardı etmek akıllıca olmaz. Bazıları bunu batıl inanç olarak görebilir. Bazı insanlar için eline bir tespih alıp dualara sığınmak da batıl inançtır. Oysa ben duaların işe yaradığına, fazladan tedbir almanın yerini hiçbir şeyin tutamayacağına ve bilginin güç demek olduğuna inanırım.

Dolayısıyla, kim ne derse desin, ben doğum haritalarını okuyup yorumlamaya, bunları yorumlayan yazılımlar geliştirmeye, sizlere sunmaya ve aynı zamanda magazinsel günlük burç yorumlarının çoğunun yararsız ve saçma olduğunu söyleyenlere de hak vermeye devam edeceğim.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

astrolojigünlük burçlar