Astroloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Astroloji Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zodyak Nedir?
Zodyak Güneş'in gökyüzünde kat ettiği ve Dünya'dan görülebilen yolunun arka planı, zemini olarak tanımlanabilir. Bu yol bizim burçlar olarak bildiğimiz bölümlere ayrılmıştır. Güneş'in gökyüzünde izlediği (dünyadan görünen) yol temelde sabit ve sürekli olduğundan her yıl aynı tarihte aynı noktadan geçtiği görülebilir. Güneş Burçlarını biz bu nedenle kullanmaya başlamışızdır: Zodyak'taki burçların oluşturduğu zemin üzerinde Güneş'in konumuna bakarak.

Bu sistemin uygun görülmesinin temel nedeni, bir insanın onu kişisel olarak hangi burcun etkilediğini bilmek için karmaşık gezegensel pozisyonlar üzerinde çalışmalar yapmasına gerek bulunmamasıdır. Pek çok durumda sadece doğum tarihi yeterlidir.

Diğer bütün gezegenler Zodyak'ta yaklaşık olarak Güneş'in izlediği yolu izlerler.

Yükselen Burç Nedir?
Yükselen burç doğum anında Zodyak'ın en doğu noktasında yükselmekte olan burca denir. Kişinin doğum anının tam ve doğru olarak bilinmesi bu yüzden önemlidir. Aksi takdirde yükselen burcu hesaplamak mümkün olmaz.

Bir gezegenin bir burçta bulunması ne anlama gelir?
Gezegenler Güneş etrafındaki dönüşlerine devam ederken Dünya'dan baktığımızda sanki Güneş'i takip ediyormuş gibi görünürler. Güneş gibi bu gezegenlerin de arkalarında bir tür zemin oluşturan Zodyak burçları vardır. Dolayısıyla bir astrolog Ay Koç burcunda veya Merkür Başak burcunda dediğinde bu belli bir zaman diliminde bir gezegenin arka planında belli bir burç olduğu anlamına gelir.

“Ben Ev Çizgisinde doğdum” ne demektir?
Bir gezegen bir burçtan diğerine geçmek üzereyken hareket halindedir ve tam bu noktadayken Ev çizgisinde olduğu söylenir. Bu durum birçok kişinin hangi burçtan oldukları konusunda kafalarının karışmasına yol açar (pek çok insan diğer gezegenlerin konumlarından habersizdirler, dolayısıyla bu gezegenlerle pek ilgilenmezler). Eğer doğum saatinizi tam olarak biliyorsanız burcunuzun ne olduğunu Yorumcu'nun Astrorehber servislerinden yararlanarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ev Nedir?
Doğum haritası 12 dilime ayrılmış bir pastaya benzer. Bu dilimlerden her birine “ev” denir ve bu evler insan hayatının ve psikolojisinin (hangi konuda yorum yapılacağına bağlı olarak) çeşitli yönlerini temsil eder. Örneğin İkinci Evinizden yola çıkarak yapılan bazı yorumlar para kazanma kapasitenizi, kişisel gücünüzü, değerlerinizi, varlıklarınızı, para meseleleriyle uğraşma becerinizi kapsar.

Neden aynı dönem için astrologlar farklı yorumlar yaparlar?
Tavsiyesine başvurduğunuz diğer herkes gibi astrologlar da farklı görüşler öne sürebilirler. Gezegenlerin sembolizmini değişik şekillerde yorumlayabilirler. Astrologların eğitimi, yaşam deneyimleri ve uzmanlıkları (örneğin tıbbi, psikolojik, ruhani astroloji gibi) yaptıkları yorumlar üzerinde etkilidir. Güvenebileceğiniz bir astrolog bulmak çok önemlidir, çünkü ne kadar açık ve dürüst olursanız o kadar kişisel ve size özel yorumlar duyabilirsiniz.

Arkadaşımla burçlarımız aynı olmasına rağmen neden bu kadar farklıyız?
Kişiye özel doğum haritası hazırlanırken, bireyin psikolojik yapısını belirlemek için Güneş'in konumuna ek olarak diğer bütün gezegenlerin konumlarına da bakılır. Gezegenlerin her biri farklı hızlarla hareket ederler ve zaman içinde Zodyak'ın değişik yerlerinde bulunurlar. Bu nedenle, aynı tarihte doğan iki kişinin doğum haritalarında Güneş aynı yerde olsa bile diğer gezegenler farklı konumlarda olacaktır. Bu önemlidir, çünkü söz konusu diğer gezegenlerin konumları doğum haritası hakkında yapılan yorumları ve kişisel öngörüleri değiştirecektir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

sıkça sorulan sorularyükselen burç nedirgezegenin burçta olmasıev çizgisinde doğum nedirev nedir