Ay Tutulması

Ay Tutulması

Tutulmalar çok eskiden beri bilinen gök olaylarıdır. Yer ve Ay, diğer gezegenler gibi Güneş'ten aldıkları ışınları yansıtarak kendilerini gösterirler.

Ay, Yer çevresinde; Yer, Ay ile birlikte Güneş çevresinde yörünge hareketlerini yaparken Güneş'e dönük yüzleri aydınlık, öbür yüzleri karanlıktır ve karanlık tarafta uzayda birer gölge konisi oluştururlar.

Ay, Yer'in gölge konisine girdiğinde Ay tutulması, Ay'ın gölge konisi Yer üzerine düştüğünde ise Güneş tutulması meydana gelir. Ay tutulması sadece, Ay dolunay evresindeyken Dünya'nın gölgesinin bir kısmından geçerse gerçekleşir.

Dünya'nın gölgesi birbiri içine geçmiş iki huni benzeri bileşenden oluşur. Dünya, Güneş'in ışığının tümünü değilde belirli bir kısmının Ay'a ulaşmasını engellediği bölgeye Penumbra veya Yarıgölge denir. Umbra veya Tamgölge bölgesi ise Dünya'nın Güneş'ten Ay'a doğru gelen ışığı tamamen engellediği bölgedir. Bir tam Ay tutulması esnasında Ay'ın tümü Dünya'nın tamgölge bölgesinden geçer ve bu olay Ay'ın görünen renginin değişime uğramasıyla hemen göze çarpar.

Bir Ay tutulması, Yer'in yuvarlak olduğunun gözlemsel bir tespitidir. Çünkü Ay'ı örten Yer'in gölgesi olup gölgenin biçiminden hareketle gölgeyi oluşturan cismin (Yer) şekli belirlenebilir. Yer atmosferi, Güneş ışığındaki uzun dalgaboylu (kırmızı) ışığı kırarak geçirir ve tamgölge konisi içine bükerek Ay yüzeyine ulaşmasını sağlar.

Buna karşılık kısa dalgaboylu ışığı saçılmaya uğratır ve Ay'ın bize bakan yüzüne ulaşmasına büyük ölçüde engel olur. Bu nedenle bir tam Ay tutulmasında Ay'ın bize dönük yüzü kızıl bir renge bürünür. Bu kızarmış ışınımın incelenmesiyle Yer atmosferi hakkında ayrintılı bilgi edinilebilmektedir (atmosferin kimyasal kompozisyonu, atmosferdeki toz miktarı, vb.). Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.

Ay tutulması basitçe üç türde gerçekleşir.

Gölgeli Ay Tutulması
Ay, Dünya'nın yarı gölge konisinden geçer. Çok rahat gözlenemediği için genelde akademik düzeyde incelenir.

Parçalı Ay Tutulması
Ay'ın bir kısmı Dünya'nın tam gölge konisinden geçer. Çıplak gözle tutulma rahatlıkla gözlenebilir.

Tam Ay Tutulması
Ay, Dünya'nın tam gölge konisinden geçer. Bir tam Ay tutulmasında Ay'ın bize dönük yüzü kızıl bir renge bürünür. ve kolaylıkla gözlenir. Bu kızarmış ışınımın incelenmesiyle Yer atmosferi hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir (atmosferin kimyasal kompozisyonu, atmosferdeki toz miktarı, vb.). Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.

Astrolojik Olarak Ay Tutulması
Bazı Dolunay'lar aynı zamanda Ay Tutulması olma özelliği taşır. Tutulmalar ender olaylardır ve sadece Güneş/Ay/Dünya üçlüsü iş birliği yaparak Ay'ın kararmasını sağladığında oluşur. Ay Tutulmaları değişimleri ortaya çıkartan çok güçlü Dolunay'lardır. Her ne kadar Ay Tutulması Güneş Tutulması kadar güçlü olmasa da, eğer doğum gününüz bu güne veya yaklaşık 6 ay sonrasına rastladıysa bu tutulma sizin için çok önemli olur çünkü size önümüzdeki altı aylık dönemde hayatınızın dönüm noktası olan olayı sunacaktır.

Ay tutulmaları Güneş tutulmaları kadar güçlü etkilere sahip olmasa da bazı tedbirler almakta fayda vardır. Genellikle tutulma dönemlerinden korkmaya gerek yoktur, çünkü günlük hayatınıza her zamanki gibi devam ettiğiniz sürece sizi etkilemeden geçip giderler.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey tutulma dönemine olağan dışı, çok önemli bir olayı denk getirmemektir. Pek çoğumuz için bu olaylar evlilik, boşanma, taşınma veya ameliyattır.

Ay Tutulmaları servisimizden yıllara göre Ay Tutulmaları tarihlerini öğrenebilirsiniz.
Ay Evreleri servisimizden herhangi bir tarihte Ay'ın hangi evrede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Güneş Tutulması Nedir?
Astroloji'de Güneş ve Ay Tutulmaları

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

ay tutulmalarıgölgeli ay tutulmasıparçalı ay tutulmasıtam ay tutulması