Vedik Astroloji Nedir?

Vedik Astroloji Nedir?

Vedik Astroloji, yaklaşık 4.000 yıl kadar önce Hindistan'da var olan Veda uygarlığından günümüze kadar taşınmış okült bir bilimdir. Hint astrolojisi ya da Jyotish adı ile de bilinir. Jyotish Sanskritçe'de Işık anlamındadır.

Hindistan'daki Pandit adı verilen ruhsal aydınlanma sahibi kişiler tarafından usta-çırak ilişkisi içerisinde günümüze kadar getirilmiştir.

Ay, Vedik Astrolojinin temel yapı taşıdır. Birçok hesaplama Ay'ın içinde bulunduğu konuma göre yapılır. Bu nedenle Ay Astrolojisi olarak da tanınmaktadır.

Batı Astrolojisi Güneş'in yerleştiği burcu esas alırken, Vedik Astroloji'de öncelikle Ay'a göre hesap yapılır. Bunun dışında yüzlerce farklı tahmin yöntemleri ile Batı astrolojisinden önemli farklılıkları vardır.

Vedik Astroloji ve Batı Astrolojisi Farkı
Vedik astroloji ile Batı Astrolojisi arasındaki farklılıklardan en önemlisi açısal hesaplamalardır. Batı astrolojisi Tropikal Zodyak adı verilen sisteme göre hesaplama yaparken, Vedik astroloji Sideral Zodyak'a göre hesaplama yapar.

Bölüşümlü Haritalar
Vedik Astroloji'dedoğum saatinin net olarak bilinmesi oldukça önemlidir. Batı Astrolojisi'nden farklı olarak Bölüşümlü Haritalar adını verdiğimiz, doğum haritamızın dışında çeşitli yardımcı haritalar da elde ederiz.

Gezegen Görünümleri
Vedik Astroloji'de her gezegen kendisinden itibaren 7 ev sonrasına ve burada bulunan gezegenlere görünüm yapar.

Dashalar - Gezegen Periyotları
Vedik Astroloji'yi Batı astrolojisinden ayıran en önemli teknik farklardan biri de Dasha adı verilen gezegen periyotlarıdır. Bu gezegen periyotları aracılığıyla hayatta ne tür olayların ne zaman yaşanacağı hakkında bilgi sahibi olunur.

Yogalar- Gezegen Kavuşumları
Çeşitli gezegenlerin kavuşumları Yoga adı verilen gezegen kombinasyonlarını oluşturur. Yogalar bir doğum haritasını yorumlarken oldukça önemlidir.
Zenginlik, zekâ, ün, başarı veren yogalar kişinin geleceğindeki büyük başarıları önceden haber verir.

Evlilik
Vedik Astroloji'de evlilikle ilgili araştırmalar doğum haritalarımızdaki 7. evden yapılır. 7. Ev genellikle kişinin evleneceği insanı tanımlamak, evliliğin nasıl devam edeceğini öğrenmek açısından önemlidir.

Kujadosha - Evlilikte Mars Baskısı
Doğum haritalarımızda yerleşmiş Mars tüm enerjimizi, motivasyonumuzu kontrol ederken aynı zamanda “Mars Baskısı” (Kujadosha) adı verilen zararlı bir durum da oluşturabilir.

www.vedikastroloji.com
www.hintastrolojisi.org

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

vedik astroloji nedirhint astrolojisi nediray astrolojisibatı astrolojisiveda uygarlığıjyotishwww.vedikastroloji.comwww.hintastrolojisi.org