Vedik Astroloji'de Doğum Saatinin Önemi ve Bölüşümlü Haritalar

Vedik Astroloji'de Doğum Saatinin Önemi ve Bölüşümlü Haritalar

Vedik Astroloji'de doğum saatinin net olarak bilinmesi oldukça önemlidir.

Batı Astrolojisi'nden farklı olarak Bölüşümlü Haritalar adını verdiğimiz, doğum haritamızın dışında çeşitli yardımcı haritalar da elde ederiz.

Bu haritalardan en çok önem verileni Navamsha haritasıdır. Navamsha, Vedik Astroloji'de evlilik haritası olarak bilinir ve kişinin nasıl bir evlilik yapacağını gösterir. Ancak etkileri sadece evlilikle sınırlı kalmaz. Doğum haritasındaki gezegenlerin, Navamsha haritasındaki güçleri de oldukça önemlidir. Bir gezegen doğum haritasında güçsüz bir durumda yerleşse de Navamsha haritasında güçlü bir durumdaysa o gezegene ait hayat alanları yaş ilerledikçe olumlu yönde değişecektir.

Çeşitli Hint kaynakları Rashi adı verilen doğum haritamızı bir ağaca benzetirler, Navamsha haritasını ise o ağacın meyveleri olarak nitelendirirler. Bu nedenle Vedik Astroloji analizi yapılırken Navamsha haritası oldukça önemli yer tutar.

Navamsha haritası incelendikten sonra çeşitli hayat alanlarına dair farklı alt haritalar da çıkarılmaktadır. Bu alt haritalardan bazıları Hora (zenginlik), Dreshkana (kardeşler), Chaturtamsha (kısmet ve mal - mülk), Saptamsha (çocuk), Dashamsha (kariyer ve itibar), Dwadashamsha (ebeveyn), Shodashamsha (araba vb. taşıtlar), Chaturvimshamsha (eğitim) haritasıdır.

Vedik Astroloji yorumlarındaki keskinlik, yaşanacak olayların zamanlamasında net bilgiler ortaya koyması açısından oldukça kapsamlı bir Astroloji alanıdır. Doğum saatindeki 1 dakikalık fark yukarıda sayılan farklı alt haritaları değiştirebilmektedir. Bu nedenle Vedik astroloji analizlerinde ilk olarak doğum saati rektifikasyonu yapılmalıdır. Analiz öncesinde yeterli veriye sahip olunursa doğum saatinin saniyesine kadar doğru hesaplanması mümkündür. Doğum saatinin aşağı yukarı (15 dakika önce – 15 dakika sonra gibi) bilindiği durumlarda Rashi (Ana Doğum Haritası) ve Navamsha (evlilik) haritası çıkarılabilirken, bölüşümlü haritalarda yorumlanamamaktadır. Vedik Astroloji'nin zengin yorum tekniklerini kullanabilmek için de bölüşümlü alt haritaların yorumlanabilmesi gerekmektedir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

hint astrolojisivedik astrolojidoğum saatinin önemibölüşümlü haritalarnavamshahoradreshkanachaturtamshasaptamshadashamshadwadashamshashodashamshachaturvimshamsharashi