Vedik Astroloji'de Gezegen Görünümleri

Vedik Astroloji'de Gezegen Görünümleri

Vedik Astroloji'de Batı Astrolojisi'nden farklı olarak altmışlık, üçgen, kare gibi görünüm kuralları genellikle uygulanmamaktadır. Bunun yerine her gezegen kendisinden itibaren 7 ev sonrasına ve burada bulunan gezegenlere görünüm yapar.

Bazı gezegenlerin de 7. ev kuralı dışında kendilerine ait görünümleri vardır. Mars kendinden sonraki 4., 7. ve 8. eve görünüm yapar.

Satürn ise kendinden itibaren 3. , 7. ve 10. eve görünüm yapmaktadır.

En olumlu kurtarıcı gezegen Jüpiter ise yerleştiği burçtan itibaren 5., 7. ve 9. evlere görünüm yapar.

Kuzey ve Güney Ay düğümleri (Rahu ve Ketu) 5., 7. ve 9. evlere görünüm yaparlar.

Görünümlerin olumlu ya da olumsuz olması gezegenlerin birbirleri ile ilişkileri ve genel karakterlerine bağlıdır. Jüpiter ve Venüs'ün görünümleri her zaman olumludur. Satürn ve Mars iki zararlı gezegen olduklarından görünümleri de doğal olarak zararlıdır. Ancak Mars'ın ya da Satürn'ün üçgen evlerden(1. , 5. , 9. ev) birini yönettiği haritalarda bu zararlı gezegenler olumlu enerjiler de vermektedir.

Ay'ın yaptığı görünümler haritada Ay'ın gücüne bağlı olarak değişir. Ay, dolunaya doğru ilerlemekteyse olumlu, değilse olumsuz kabul edilir. Güneş'in yaptığı görünüm de sahipliğini yaptığı evlere göre olumlu ya da olumsuz olarak nitelendirilir.

Bir gezegen faydalı ya da zararlı olsun 1.evin (yükselen yöneticisi), 5. evin ya da 9. evin yöneticisi ise yaptığı görünüm her zaman büyük olumluluk taşır. 6., 8. ve 12. zararlı kabul edilen evlerin yönetici gezegenlerinin yaptığı görünümler zararlı kabul edilir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

hint astrolojisivedik astrolojigezegen görünümleri