Vedik Astroloji'de Gezegen Periyotları

Vedik Astroloji'de Gezegen Periyotları

Vedik Astroloji'yi Batı astrolojisinden ayıran en önemli teknik farklardan biri de Dasha adı verilen gezegen periyotlarıdır. Doğum haritasında Ay'ın yerleştiği takımyıldıza göre hayat çeşitli gezegenlerin periyotlarına bölünür. Bu gezegen periyotları aracılığıyla hayatta ne tür olayların ne zaman yaşanacağı hakkında bilgi sahibi olunur.

Vedik astroloji sisteminde hayat 120 yıl kabul edilmiştir. Bu nedenle tüm gezegen periyotlarının toplamı da 120 yıl eder. Gezegen periyotları her kişinin doğum günü ve saatine göre değişiklik gösterse de belirli bir sırayla ilerler. Aşağıda her gezegen periyodunun süresi gösterilmiştir.

Ketu Periyodu: 7 Yıl
Venüs Periyodu: 20 Yıl
Güneş Periyodu: 6 Yıl
Ay Periyodu: 10 Yıl
Mars Periyodu: 7 Yıl
Rahu Periyodu: 18 Yıl
Jüpiter Periyodu: 16 Yıl
Satürn Periyodu: 19 Yıl
Merkür Periyodu: 17 Yıl

Herkes farklı zamanlarda farklı gezegen periyotları yaşamaya başlar. Mahadasha adı verilen bu uzun periyotların içinde de Antardasha ya da Bhukti adı verilen daha kısa süreli gezegen periyotları yaşanır. Hangi gezegen periyodunda ne tür olaylar yaşanabileceği de bu periyotları yöneten gezegenlerin doğum haritasındaki yerleşimlerine bağlıdır.

Vedik Astroloji'de hayat gün bazında periyotlara bölünür. Örneğin bir kişinin bugün boyunca yaşayacağı periyot Mars – Jüpiter – Güneş – Ay – Mars olabilir. Bu gezegenlerin yerleşimlerine göre ne zaman evlenilebileceği, ne zaman çocuk sahibi olunabileceği tarzında sorular yanıtlanabilir.

Doğum haritalarımızdaki yerleşimlere örnek verelim. Örneğin bir kişi Mars periyodunda doğmuş olsun, bu periyodu en fazla 7 yıl yaşayacak daha sonra 18 yıl sürecek olan Rahu (Kuzey Ay Düğümü) periyoduna girecektir. Marsın haritada güçsüz ve olumsuz bir durumda, Rahu ve Jüpiter'in ise çok kuvvetli pozisyonlarda yerleştiğini varsayalım. Bu kişi maddi ve manevi olarak ilk çocukluk yıllarında sıkıntı çekecek (Mars dönemi güçsüz) ancak daha sonra yaşayacağı Rahu ve Jüpiter döneminde hayatının en büyük başarılarını kazanabilecektir.

Elbette geleceği yorumlamanın tek kuralı bu değildir. Harita her zaman bir bütün olarak ele alınır. İyi yerleşmiş ve güçlü gezegen periyotları hayatta maddi ve manevi en mutlu zamanları yaşamamızı sağlarken, olumsuz ve güçsüz durumdaki gezegen periyotları hayatta her şeyin bir anda allak bullak olduğu zamanlar yaşamamıza neden olabilir.

Bazı insanların yokluk içinde büyüyüp, çok yüksek makamlara erişmesinin ardında yatan sır Vedik Astroloji'deki gezegen periyotları ile çözümlenebilir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

hint astrolojisivedik astrolojigezegen periyotlarıdashamahadashaantardashabhuktirahu