Vedik Astroloji'de Yogalar

Vedik Astroloji'de Yogalar

Vedik Astroloji'de gezegenlerin farklı biçimlerdeki etkileşimleri ile yogalar oluşur. Burada kullanılan Yoga terimi meditasyon tekniklerinde kullanılan Yoga değil, Vedik astroloji kurallarına göre oluşan özel gezegen kombinasyonlarıdır. Bu gezegen kombinasyonları kişiye ün, servet, zekâ ya da herkeste bulunmayan önemli özellikler katar.

Yogalar birden fazla gezegenin kavuşum ya da görünüm yapması ile oluşur. Vedik Astroloji'de yüzlerce çeşit farklı yoga vardır. Bu yogalardan bazıları şöyledir;

Raja Yoga
Raja yogalar kral yogası olarak bilinen yogalardır. Çok fazla çeşitleri olsa da temelde köşe ve üçgen evlerin yöneticilerinin kavuşum yapmaları ile oluşur. Üçgen evler 1., 5. ve 9. evlerdir. Köşe evler ise 1., 4., 7. ve 10. evlerdir. Genel hayatta başarı, kariyer gibi konularda çok olumlu etkiler verirler. Örneğin 10. evde (kariyer) meydana gelmiş Raja Yoga'lar kişiyi yaptığı meslekte en üst seviyelere taşıyabilir. Yogalar, bir futbolcunun doğum haritasında gol krallığı kazandırabilecekken, bir sinema sanatçısının haritasında yıllarca başrol oynamasını sağlayabilir.

Pancha Mahapurusha Yoga
Pancha “Beş” anlamındadır, Maha “mükemmel” purusha ise “insan” anlamını taşımaktadır. Yani beş mükemmel insan yogası olarak Türkçe'ye çevirebiliriz. Bu yogalar Güneş ve Ay dışındaki gezegenlerin köşe evlerden birinde yücelmesi ya da kendi evinde yerleşmesi ile oluşur. Yogayı oluşturan gezegen çok güçlenir.

Merkür Bhadra yogayı oluşturur. Yüksek zekâ, iyi iletişim becerisi, hazırcevaplık ve dil yeteneği verir.
Venüs Malavya yogayı oluşturur. Güzellik, kibarlık, artistik yetenekler ve nezaket verir.
Mars Ruchaka yogayı oluşturur. Agresif kişilik, savaşçılık, yüksek hırs ve atletik bir yapı verir.
Jüpiter Hamsa yogayı oluşturur. Spritüel yetenekler, felsefi bakış açısı ve öğretme yetenekleri verir.
Satürn Shasha yogayı oluşturur. Liderlik, organizasyon yeteneği ve öz disiplin verir.

Dhana Yoga
Maddi varlık ya da servet yogalarıdır. Kişinin maddi dünyada neler elde edebileceğini gösterir. Haritalarda bulunan güçlü dhana yogalar maddi hayat açısından oldukça olumludur. Bu yogalara sahip kişiler iyi gelirler ve servetler elde eder. Dhana yogalar 1. , 2., 4., 5., 9. ve 11. evlerin kombinasyonları ile oluşur. Ancak bir haritada ilk bakılan yer yükselen olduğundan yükselen yöneticisinin bu evlerle ilişkisi çok güçlü dhana yogalar oluşturur. Varlık içinde bir hayat yaşamak ya da iyi para kazanabilmek için doğum haritalarında güçlü Dhana yogaların olması gerekir.

Parivartana Yoga
İki farklı gezegenin birbirlerinin evinde yerleşmesi ile oluşur. Bu yoga gerçekleştiği evlere büyük güç katar. Örnek vermek gerekirse Ay Boğa burcunda yerleşmiş olsun, Boğa burcunun yöneticisi Venüs ise Yengeç burcunda yerleşmiş olsun. Bu yerleşim parivartana yogayı oluşturur ve Boğa-Yengeç burçlarının temsil ettiği hayat alanlarına büyük güç katar. Yengeç burcu yükselen olursa bu kişi hayatında büyük fırsatlar yakalayacak ve oldukça varlıklı bir hayat sürecektir. Parivartana yoganın olumlu etkileri için zararlı evlerde oluşmamaları gerekir (6, 8 ve 12. evler). Parivartana yogayı oluşturan gezegenler aynı zamanda birbirlerine görünüm de yapıyorlarsa bu gezegenler tamamıyla birbirine bağlanmış demektir ve yoga tüm gücüyle haritada çalışacaktır.

Gajakesari Yoga
Jüpiter'in Ay'a göre köşe evlerde yerleşmesi ile oluşur. Yüksek ahlak, refah ve zekâ verir. Hayatta başımıza gelebilecek çok büyük kötülüklerden korur. Yoganın gücü Jüpiter ve Ay'ın yerleştiği evlere ve güçlerine bağlı olarak değişir.

Chandra Mangala Yoga
Chandra Ay, Mangala Mars'tır. Ay ve Mars'ın kavuşumları ya da karşılıklı bakış açısı içinde olması ile oluşur. Agresif, çabuk sinirlenen bir karakter yapısı verir. İçinde bulunduğu evin konularında çok büyük artışa neden olur. Maddi açıdan oldukça olumlu bir yogadır. 2. evde ya da 11. evde oluşması zenginlik verir.

Amala Yoga
Yükselen burçtan ya da Ay'dan itibaren 10. evde (kariyer) doğal yararlı bir gezegenin bulunması ile oluşur. Vedik Astroloji'deki yararlı gezegenler Jüpiter, Venüs, Ay ve Merkür'dür. Kariyer konularında çok olumlu bir yogadır. Kişiye iyi bir kariyer ve itibar sağlar.

Lakshmi Yoga
Maddi dünya açısından en olumlu yogalardan biridir. Hayatta çok büyük zenginlik, refah ve başarı göstergesidir. Yükselen yöneticisi ve 9. ev yöneticisinin ilişkisinden oluşan bir yogadır. Yükselen yöneticisi gezegen çok güçlü durumda olmalıdır. Bu yoganın en olumlu durumu refahın ve zenginliğin temsilcilerinden Venüs'ün yücelmiş ya da kendi evinde yerleşmiş durumda olmasıdır.

Kala Sarpa Yoga
Ejderha yogası olarak adlandırılan bu yoga oldukça zararlı bir yogadır. Gezegenlerin Rahu (Kuzey Ay Düğümü) ile Ketu (Güney Ay Düğümü) arasında sıkıştırılmış olması gerekir. Yoga hayatta elde edilen her şeyi zorlu sınavlardan sonra verir. Büyük sıkıntılar, zorluklar başarının geç yaşlarda kazanılması gibi etkileri vardır. Rahu ve Ketu yani karmik gezegenler Vedik Astroloji'nin temel öğelerindendir ve titizlikle incelenmesi gerekir. Bu yoganın etkisi için şöyle denir: “Bir binanın en üst noktasına çıkarır ancak hiç beklenmeyen bir zamanda o noktadan dibe indirir”. Saddam, Mussolini, Margaret Thatcher, George W.Bush gibi ünlü kişilerin haritasında bulunmaktadır.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

hint astrolojisivedik astrolojiyogalarrajapancha mahapurushabhadramalavyaruchakahamsashashadhanaparivartanagajakesarichandra mangalaamalalakshmikala sarparahukuzey ay düğümüketugüney ay düğümüvedicjyotishsideral