8 Haziran 2004 - Venüs Transiti: Yılın En Önemli Astronomik ve Astrolojik Olayı

8 Haziran Salı günü Venüs'ün siluetinin sıradışı bir tutulma gibi Güneş'in önünde olacağı çok nadir ve özel bir astronomik olaya hazır olun. Bu olay en son 1882 yılında meydana gelmişti.

Bu geçiş daha çok Avrupa, Afrika ve Asya'dan görülecek (çıplak gözle kesinlikle bakılmamalıdır), Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'dan da son aşaması görülebilecektir.

Nerede olursanız olun web üzerinden canlı yayın yapan bir yer bulun, çünkü bu türde bir Venüs geçişi 2012 ve daha sonra da 2117 yılına kadar bir daha gerçekleşmeyecek.

Aşağıda bu geçişin meydana geldiği yıllar bulunmaktadır, parantez içindeki yıllar ise geçişlerin çiftlerine aittir:

1518 (1526)
1631 (1639)
1761 (1769)
1874 (1882)
2004 (2012)

1882 yılında veya öncesinde doğmuş ve halen hayatta olan bir insan olmadığından 2004 yılındaki Venüs geçişi herkes için bir ilk olacaktır. Bu olaydan ne bekleyebiliriz? Bunun cevabını bulmak için bu geçiş çiftlerinin ilk meydana geldikleri zamanlara bakalım.

1518 yılında Macellan/del Cano tarafından dünyanın yuvarlak olduğu bulunmuştur (1519 yılında denize açıldılar). Bu başarının insanların akıllarındaki etkisi çok büyüktü. Yolculukları esnasında bu kaptanlar dünyanın düz değil de yuvarlak olduğunu uygulamada gösterdiler. Sonraki yıllarda ise insanların dünyayı yuvarlak olarak kabul ettikleri yeni bir dünya görüşü hakim oldu. Spekülasyonlar bitmiş ve küresel bilginin gelişimi için ilk adım atılmıştı.

Venüs'ün bir sonraki çifti ise ilk ulusal posta hizmetlerine denk gelmektedir (Danimarka, 1624: İsveç, 1636) ve ayrıca insan iletişiminde de etkisini gösterdi. İnsanlar arasındaki yazılı haberleşme ilk önce belli ülkelerde kendini gösterdi, sonraları ise daha uzak mesafelere yayıldı. Bu Venüs geçişinin ikinci çifti ise insanlar tarafından gözlemlenen ilk geçiş olarak bilinmektedir.

1761 yılındaki Venüs geçişine ait pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu olay ile ilgili çalışma, güneşe olan mesafenin ölçülmesi için gözlemlerini kullanan astronomcular tarafından hazırlandı. Gözlemlerin dünya genelinde yapılmış olması durumunda bu hedeflerine ulaşabilirlerdi, bundan dolayı farklı ülkelerdeki astronomların işbirliği yapması gerekmektedir.

1874 yılındaki Venüs geçişi ise Dünyanın küresel sinir sistemi içerisindeki gelişimine ait iki önemli olay sunmaktadır: Dünya Posta Birliğinin kurulması ve aynı yıl içerisinde Atlantik telgraf kablosunun tamamlanması, her ikisi de küresel iletişimin gelişimi açısından temel adımlardır. 1874 yılında ayrıca Bell tarafından patenti iki yıl sonra alınacak olan telefon fikri geliştirildiği. Bu yıl içerisinde ilk defa insanlar için dünya genelinde iletişim mümkün oldu. Söylemenin pek gereği yok ama küresel iletişimin gelişimindeki bu hazırlayıcı adımlar olmadan bugünkü Internet mümkün olmazdı.

8 Haziran 2004 tarihinde gerçekleşecek olan Venüs geçişinin, teknolojiye dayanmayan insanlar arası iletişimin gelişiminde müjdeleri de beraberinde getirdiğine inanmak için pek çok iyi sebep bulunmaktadır. En büyük neden ise şimdi bizler bir sahne üzerindeyiz ve iletişim alanında elektromagnetik alanlar yerine aklı kullanan iletişim çağını başlatacak olan Venüs geçişini bekliyoruz.

Güneş ve Ay bu konumda iken Güneş veya Ay tutulması görürüz. Ancak Venüs ve Güneşin böyle bir tutulması ender yaşanan bir olaydır ve Merkür ve İkizler tarafından düzenlenen evi ve ilişkileri etkileyecektir. Güneşin önünde hareket eden Venüs'ün seyrekliği, en son 1882 yılında meydana geldiği gerçeği ile tanımlanabilir.

Geriye doğru hareket edeceğinden dolayı etkileri de gecikmeli ama bir o kadar da güçlü şekilde hissedilecektir. Barış ve bolluğun işareti olan Venüs ve aşk ve çocukların işareti olan Güneşin bu karışımı ile iki güzel enerji birleşecek ve olumsuz olayların üzerine geçecektir. Venüs gezegeni dünyaya yakın olacak ve aynı zamanda da güneşin önünde olacak. Bize çıplak gibi görünecek, çünkü bizler onu şimdiye kadar hiç görmedik.

Bundan dolayı da Güneş'in isteği ile birleşerek geçmişte göz ardı edilmiş mutluluk ve aşkı insanlığa verecektir. Yaşamdaki verici güneş olduğundan dolayı hayatın gizli kalan yönlerini açığa çıkaracaktır. Barış ve uyumun tüm olanaklarını dışarı çıkaracaktır. Onu karşılayıp karşılamayacağız ayrı bir konu, ama bu yüksek enerjilerin hepimizin üzerinde etkisi olacaktır. Bu geçiş, aşk gezegeni, yaşamın kuvvetleri ve Venüs'ün kendini tüm dünyaya göstermesi ile ilgilidir. Bir yerlerde derin ruhsal bağlantıların olduğu muhtemeldir.

Tüm bunlar meydana gelirken Venüs'ün geriye doğru gittiğini unutmayın, bundan dolayı da etkileri dramatik olmayabilir; aksine uzun süreli ve yavaşça ilerleyen şekilde olabilir. Venüs'ün en son geriye doğru gittiği tarih 10 Ekim ile 21 Kasım 2002 tarihi idi. Pek çok astrolog bu dönemi, kişisel yaşantılarımızda insanları yaşantılarımıza girmesi veya çıkması için zorladığımız oldukça duygusal bir dönem olarak görmüşlerdi. Bazılarına göre ise küresel hazırlık anlamında olan bu kutsal olay dünyanın pek çok bölümünde barış, diplomasi ve denge açısından yeni bir adımdı. Aşk Tanrıçası Venüs, duyguları, sanatı, yaratıcılığı, parayı, banka endüstrisini, iç tasarımları, estetiği, genel anlamda kadınları, romantizmi, arkadaşların isteklerini, uyumu, barışı ve diğer pek çok şeyi yönetir.

Venüs'ün geri dönüşü esnasında ise sevdiğimiz veya nefret ettiğimiz insanlar ve geçmiş ilişkiler yeniden gündeme gelir, bizi acıtanları affetmemiz için yeni bir şans daha verir. Bazı olumlu karmik durumlarda bu seçenek, uzun soluklu aşk hikayesine başlamaları ve göz yaşı ve acı tecrübeler sonrasında gerçek aşkı bulmaları için bazı şanslı ruhlara verilmektedir. İkizler burcu ayrıca kitapları, iletişimi, dilleri, radyo ve ulaşımı yönetmektedir, Venüs ise aşkı ve parayı yönetir.

Bundan dolayı da iyi yayımcıların bulunması, yeni dillerin öğrenilmesi, fotoğrafçılık veya gazetecilik dersi alınması veya iletişim ve ulaşım dünyasında iyi anlaşmalar yapılması için bu büyük olanaklar sunulmaktadır.

Uygun olmayanlar yaşantılarımızdan çıkacaktır ve onların yerine hem uzun süreli aşk olarak hem de somut güvenme duygusunu sağlayacak destekleyici yeni ortaklıklar kurulacaktır. Kararlar daha tarafsız ve gerçekçi olarak alınacak, suçluluk ve akıl karışması olmayacak. Venüs en son geri gidişi esnasında hayat ve ölümün burcu olan Akrep burcunda idi. Bazı ruhlar tarafından Venüs'ün bu geri dönüşü oldukça derin kişisel sınırların kurulması için kullanıldı, ama bazıları da insanları bıraktı ve onların pozitif büyümelerini engelleyen uzun süreli ilişkilerden çıktı. Fakat çift karakterlilik, değişiklikler, bilgi ve dağıtımın burcu olan entelektüellik ve eğlenceli İkizler burcundaki Venüs ile değişimler söz konusu olacağından duygusallık veya drama olmayacaktır.

Ekonomi hala sancılı ve hepimizin bu konuda ciddi sıkıntıları var. Hepimizin de faturalarını ödemesi gerekiyor. Aslında özel hayatlarımızdaki bazı olaylardan dolayı hayal kırıklığına uğradık, Irak'ta pek çok kişi öldü. Ejderhanın kuyruğu (Ay'ın Güney Düğümü) hala ölüm burcu olan Akrep burcunda ve Aralık 2004 tarihine kadar daha çok sayıda ölümü de beraberinde getirecek. Güneş haritasındaki (ışık) Venüs (aşk) ile Güneş sayesinde kişisel yaşantılarımızdaki durumlar daha da kolaylaşacak ve yeni bir aşk, daha fazla para kazanma ve entelektüel bilgi kazanma konusunda fırsatlara sahip olacağız.

Bazılarımız birkaç aydır üzerinde düşündüğü yeni yöntemler ile hareket edecek. Yapılan çalışmalar veya harcanan çabalar sadece akli süreçleri geliştirir ve buna gelecekte oldukça fazla ihtiyaç duyulacaktır. Venüs öncelikle kişisel yaşantılarımızı etkileyecektir ve İkizler burcundaki (iletişim) ilişkiler Venüs tarafından yönetildiği için de sorumluluklarımızı ve duygusal birlikteliklerimizi yeniden gözden geçirerek bu olanakların denge ve uyum getirmesini sağlayabiliriz. Bazı şanslı ruhlar yemek, giyim ve müzik konusunda yeni tatlar keşfedebilir. Güçlü şekilde İkizler burcunda olan pek çok kadın müthiş değişimler içerisine girecektir. Diğerleri ise iletişim ve mali geçişlerden faydalanacak ve bazıları da yeni bir araba veya iletişim aletlerine yatırım yapma ihtiyacı duyacaktır.

Venüs'ün bu geri dönüşünün etkisi ve karşılığı en üst seviyede ve güçlü olacaktır. Hepimiz için çok az sayıda evrensel tema vardır ve bu tema çok önemlidir. Kişisel gelişim ve aşk hayatımızda izlediğimiz yolu yeniden gözden geçirmemiz için mükemmel bir zaman. Pek çok insanın ciddi problemlerinin olduğu ve hayatta kalmak için çalıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu da Satürn'ün (korku) Temmuz 2005 tarihinde Yengeç burcundaki (güven) transitinin sonuna kadar devam edecektir. Hepimizde büyük korkular, kuşkular ve suçluluk hissi olabilir, ama depresyon ve karamsarlık ile mücadele etmeliyiz.

Venüs'ün geri dönüş dönemine ilave olarak Yengeç burcunda ilerleyen Satürn (Karmanın Lordu), aile, emlak ve yaşamlarımızdaki genel güvenlik açısından bazı zor durumları beraberinde getirebilir. İkizler burcu paylaşmanın, öğrenmenin, akli ve fiziksel maceraların burcudur. Venüs de aşk, sanat, para ve zevkin gezegenidir. İkizler burcunda geriye giden Venüs ile ve Satürn'ü kaderimize sokmadan, öğrenme ve aşk ile ilgili yöntemlerimizi yeniden gözden geçirmemizin zamanıdır.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

venüs transiti 2004