Astroloji ve Bilgisayar

Astroloji ve Bilgisayar

Bilgisayarların gezegensel ve sayısal hesaplamaları son derece hızlı bir biçimde gerçekleştirebilmeleri astrologların işini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Tarihçe
Kişisel bilgisayarların yaygınlaşmasından önceki on yılda doğum haritalarının bilgisayar ortamında hesaplanmasını isteyen astrologlar, San Diego'daki Astro Hesaplama Hizmetlerine (ACS) ödeme yaparak sipariş verebiliyor, talep ettikleri haritaları matbu olarak posta yoluyla alabiliyorlardı. 17 yıllık IBM çalışanı Neil Michelsen (11.05.1931 – 15.05.1990) tarafından 1973'te kurulan ACS bilgisayar üretimi ilk gök günlüğünü 1976 da yayımladı. The American Ephemeris adı verilen bu gök günlüğü, İngiltere'den Raphael'in Gezegenlerin Yerlerinin Astronomik Gök Günlüğü'ne ve Almanya'dan Golgge Tages'in Efemerisine alternatif olarak çıkmıştır. Thomas Shanks, Rique Pottenger ve ACS'nin diğer çalışanlarıyla birlikte Neil, atlas/zaman farkı referans kitaplarını, evleri gösteren çizelgeleri, astreoidleri, güneş merkezli, yıldız merkezli ve gezegen merkezli doğaüstü olayları da içeren 20'den fazla gök günlüğü ve tablo hazırlamıştır.

Kişisel bilgisayarlar yaygınlaşmaya başladığında astrologlar ve bu konuyla hobi olarak ilgilenenler birer bilgisayar edinmekte ve astrolojik/astronomik hesaplama yazılımlarını satın almakta gecikmediler. Birinin doğum yeri ve saatine göre gezegen ve ev konumlarını matbu şeklindeki bir gök günlüğünden ve evleri gösteren çizelgelerden kağıt kalem kullanarak ve hatta bir hesap makinesinden yararlanarak hesaplamak bir saatten daha az zaman almaya başladı. Öte yandan, bu hesaplamaların hatasız sonuç verdiği de garanti değildi.

Astrolog Michael Erlewine 1977'de mikrobilgisayarlar için eksiksiz astrolojik programlar yazan ve bunlardan diğer astrologların da yararlanmasını sağlayan ilk astrologdur. 1978'de Erlewine, Matrix Yazılım'ı kurdu ki bu şirket Microsoft'la birlikte İnternet'te hala varlığını koruyan en eski iki yazılım şirketinden biridir. Matrix Yazılım hala Birleşik Devletler' deki en büyük Astroloji yazılım şirketidir.

Başka astrologlar veya eşleri de kişisel bilgisayarların ilk modelleri için astronomik hesaplamaları hızlı bir biçimde yapmaya yarayan bazı programlar yazmışlardır. 1200 bit/s modemlerin 1985'te kullanılmaya başlamasıyla birlikte elektronik ilan sistemleri popülerlik kazandığında astrologlar da İnternet'ten indirebilecekleri hesaplama programları aramaya başladılar. Bu talebi karşılamak için John Halloran öncelikle CP/M bilgisayarlar, daha sonra da IBM bilgisayarlar için bir program yazdı ve halka sundu. Daha sonra bazı astrologlar Halloran'a o güne kadar kendi programlarıyla çalıştıklarını fakat bu ücretsiz programı denedikten sonra hep onu kullanmaya başladıklarını söylediler.

James R. Lewis'in yazdığı Astroloji Kitabı'nda (2003) en önemli Astroloji yazılım şirketlerinden birkaçından bahsedilmiştir. Matrix Yazılım Şirketi 1977'de bu işle hobi olarak uğraşanların katkıda bulunduğu, astrolojik/astronomik algoritmaları yayımlayan bir dergi olarak başladı. O zamanlar bilgisayar yazılımının bir iş sektörü haline geleceği düşünülmüyordu. 1986'da içlerinde Matrix'ten Blue Star'ın, Astrolabe'dan CCRS ve Nova'nın, Time Cycles Research'ten Macintosh için Grafik Astroloji'nin de bulunduğu ticari programlar ortaya çıktı. Astroloji Kitabı bunlara ek olarak Cosmic Patterns Software (1983), Halloran Software (1985) ve Esoteric Technologies (1993) gibi programlardan da bahseder. 1990'lar boyunca bu şirketler, küçük bir hafızayla yapabilecekleri en çok şeyi yapmaya çalışan doğrusal menüye dayalı programlardan Windows ve Mac için daha yeni bilgisayar grafik arayüzleri ve çok geniş RAM hafızaları kullanan nesne odaklı programlara geçmişlerdir. Esoteric Technologies'in The Solar Fire Programı ve Halloran Software'in Windows için AstrolDeluxe programı 1992 de ortaya çıkmıştır. Bugün 15 ayrı dile çevrilmiş olarak ulaşılabilen Halloran's Astrology for Windows ücretsiz yazılım/paylaşım programı 1994'te oluşturulmuştur.

Hesaplama Özellikleri
Bilgisayarlar için Astroloji programları günümüzde yüzlerce binlerce yıllık gezegen konumlarını hatasız bir biçimde hesaplayabilmekte, göstermekte ve grafik çizelgeler üzerinde glifli astrolojik sembollerle birlikte basabilmekte (bu glifli semboller Batı astrolojisinde, Hint veya Vedik Astroloji'nin aksine yuvarlak çarklar şeklindedir), bireysel verileri saklayabilmekte ve veritabanı dosyalarından onlara yeniden erişimi sağlayabilmekte, – örneğin uyumluluğu ölçmek, gelecekte o haritanın sahibini bekleyen önemli olayların tarihlerini hesaplamak, kaydedilmiş doğum haritası veritabanını araştırmak, gezegenlerin nerede yükseldiğini ve battığını gösteren renkli coğrafi haritalar çıkarmak için- farklı doğum haritalarındaki gezegen konumlarını karşılaştırıp onlar arasındaki astrolojik görünümleri bulabilmektedir. Astroloji programları genellikle boylamları, enlemleri ve binlerce şehir ve kasabadan gözlemlenmiş zaman dilimlerini gösteren bir elektronik atlasla desteklenmektedir.

Yorum Raporları
Bazı Astroloji programları uzunluğu 10 sayfadan 50 sayfaya kadar değişen okunabilir raporları bir araya getirmek için yorum veritabanları kullanırlar. Bilgili bir astrolog müşterilerine, kendi sezgileri ve doğum haritası yorumlama yeteneğini desteklemek için bilgisayarda oluşturulmuş yorum raporları da sunacaktır. Bilgisayarda oluşturulmuş raporların gücü ve etkinliği önemli unsurların ve noktaların çok dikkatli ve güvenilir bir dille ifade edilmesinde yatar. Eğer raporun yaratıcısı, doğum haritasında bulunan iki veya daha fazla yerleşimin veya görünümün anlamını sentezlemeye çalışırsa programın kullanılmasını gerektiren yazılı materyalin de içeriği önemli ölçüde zenginleşecektir. Örneğin Güneş, Ay ve Yükselen burç yerleşimlerini sentezleyen bir sayfayla başlayan 50 sayfalık KidZone Güneş/Ay raporu 3.776 Kb yazılı materyalden yararlanmalıdır. Astrolog Grant Lewi, 1920'lerin sonlarında bir Astroloji dergisi editörü olarak çalıştığı süre boyunca binlerce anket sonucu geliştirdiği 144 Güneş/Ay burcu çizimlerini ve görünümlerin çapraz referanslarını kullanarak 1930'larda yazdığı Heaven Knows What adlı kitabıyla doğum haritası sentezinin öncüsü olmuştur.

Türkiye'deki Durum
Türkiye'de ilk Astroloji yazılımı Yorumcu.com'nun kurucusu Altan Yıldız tarafından yüksek lisans eğitimi aldığı 1988 yılında yazılmıştır. Yıldız 1999 yılında Yorumcu'yu kurmuş, geçmiş yıllarda geliştirdiği Astroloji ve diğer yazılımları Yorumcu'da İnternet ortamına taşıyarak, büyük bir kullanıcı kitlesinin hizmetine sunmuştur.

Altan Yıldız'ın en önemli çalışması sayısız astrolojik hesaplama tekniğini bir arada topladığı Astroloji yazılımı Astrorehber®'dir.

Türkiye'de geliştirilmiş ilk ve tek Astroloji yazılımı olan Astrorehber®, gezegen ve evlerin derece ve pozisyon hesabı, doğum haritası analizi, doğum haritası sentezi, transit analizi, Güneş dönüşleri, Ay dönüşleri, Ay takvimi, Boşluktaki Ay zamanları, Ay tutulmaları, Ay evreleri, gezegensel saatler, vb. birçok karmaşık ve elle gerçekleştirilmesi güç astrolojik hesaplamayı yerine getiren benzersiz bir yazılımdır.

Yetişkinler, çiftler ve çocuklar için, doğum, ilişki ve gelecek kategorilerinde; iki temel ve altı profesyonel olmak üzere toplam sekiz farklı Astroloji Raporu hazırlayabilmektedir.

Astrorehber® hakkında buraya tıklayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

astrorehberastro rehberastroloji ve bilgisayarastroloji programıastroloji yazılımıtürkiye