Astroloji'de Güneş ve Ay Tutulmaları

Astroloji'de Güneş ve Ay Tutulmaları

Bu dünyadaki ölümlüler için tutulmalar eski zamanlarda büyük bir korku yaratırdı. Onları kötülüğün alameti olarak görürlerdi. Bu nedenle kavuşuma ya da doğum gezegeni pozisyonuna düşen tutulmaların Astroloji'de de pek çok felaketin potansiyelini verdiğine inanılır. Bir tutulma, Astronomik olarak ve bu nedenle Astroloji'de de, temasa girdiği herhangi bir gezegende ya da açıda gölgeleme etkisi yaratır. Tutulmanın etkisi hayatın bazı yönlerini gölgede bırakırken belki de ilgi isteyen diğer alanları aydınlatmak şeklinde olabilir. Tutulmalar özellikle yükseleni etkilediklerinde önemlidir çünkü bu açı genel sağlık gidişatının bir göstergesidir.

Tutulma döngüsünün burçlar kuşağının aynı burcunda meydana gelmesi yaklaşık 18 yıl sürer. Döngü yaklaşık 10 derece ileri taşınır ve aynı burçta, aynı derecede bir tutulma sadece 651 yılda bir meydana gelir.

Bir Yeniay'ın Güneş tutulması oluşturması ya da bir Dolunay'ın Ay tutulması oluşturması ayın düğümüne ne kadar yakın olduğuna bağlıdır. Ay düğümü, Ay'ın yörüngesinin, ekliptik ya da Güneş'in Dünya'dan izlenen sanal yörüngesi ile kesiştiği (sanal bir) noktadır. Kısaca, hem Ay'ın hem de Güneş'in yollarının kesiştiği noktadır. Bir tutulmanın oluşması için Ay, Ay Düğümünün yaklaşık 10 derece içinde olması gerekir.

Tutulmaların Doğum Haritalarının Köşelerini Etkilemesi
Köşelerden birine düşen tutulma otomatik olarak yansımayla onun karşıt köşesini de etkiler. Bir tutulmanın etkisi yönetici ev ile ilişkidir.

Yükselen - Yükseleni etkileyen tutulmaların kişi için kötü bir sağlığın habercisi olduğu söylenir.

Alçalan - Alçalanı etkileyen tutulmaların ilişkilerde karşılaşılacak kötü zamanların belirtisi olduğu söylenir.

MC - Başucunu etkileyen tutulmalar, kişinin kredisi, pozisyonu ve şerefi ile ilgili olarak talihsiz etkilerin olduğunu gösterir.

IC - Ayakucunu etkileyen tutulmaların aile ve evdeki karışıklıkların göstergesi olduğu söylenir.

Tutulmalar köşeleri etkilediğinden, bulundukları evin meselelerini de etkilerler. Bir gezegen üzerine düştüğünde gezegenin vurguladığı konulara göre zarar verebilirler. Hayat veren Güneş ile kavuşumda olduklarında, kişinin kendisi ya da babası yani erkekler için tehlikeli oldukları söylenir. Ancak tutulmalar, doğum haritası üzerindeki etkilerini hemen yerine getirmezler, tutulma anında ufuktan olan uzaklığına oranlı bir zamanda yerine getirirler. Astrolojik olarak, bir Ay Tutulması olduğunda burçlar kuşağındaki Ay'ın döngüsü ile ilişkili olarak, bir tutulmanın etkisi aylar sürebilir. Burçlar kuşağındaki Güneş'in döngüsü ile bağlantılı olarak bir Güneş tutulmasının etkisi de yıllar sürebilir.

Tabii her şey bu kadar azap ve sıkıntı değil, tutulmalar bazı ihmal edilen alanlara odaklanmayı sağlayarak fayda da getirebilirler ve böylece gereken hareketin yapılmasını sağlarlar.

Tam Güneş Tutulması
Bir Güneş Tutulması her zaman Yeniay döneminde (Ay ve Güneş aynı burç ve derecede olduğunda) meydana gelir. Bunlar, birinin yaşamında yeni bir sayfanın açılması gibi, radikal değişiklikler getiren yeni başlangıçlar olarak görülür.

Ay Tutulması
Bir Ay Tutulması her zaman Dolunay döneminde (Ay ve Güneş birbirine karşıt olduğunda) gerçekleşir. Bunlar maksimum stres noktasındadır ve olayların doruk noktasını, bir katalizörü temsil ederler. Daha önce deneyimlenmiş olan konularda dramatik değişiklikler meydana gelebilir.

Güneş Tutulması Nedir?
Ay Tutulması Nedir?

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

güneş tutulmasıtam güneş tutulmasıay tutulmasıyeniaydolunay