Çin Astrolojisi ve Kökenleri

Çin Astrolojisi ve Kökenleri

Çin Astrolojisi'nin temeli binlerce yıl öncesine dayanır. Antik Çin'in bireyin kişiliğine ışık tutmak ve iş hayatı, evlilik dostluk ve ebeveynliğe girişmeden önce insanlarla olan olası uyum tahminleri yürütmek açısından Astroloji'deki önemi büyüktür. Çin Astrolojisi köken olarak Büyükayı takım yıldızının yedi yıldızının yanı sıra (Ursa Major, ayının arka ayakları ve kuyruğunda bulunan yedi parlak yıldız, tanınmış Büyük kepçe şeklini oluşturur), Kuzey Yıldızı, Vega, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin döngüsüne de dayanır. Budist rahipler tahminlerde bulunmak için Astroloji'yi kullanırlar. Ancak, belirli bir noktadan sonra bazı baskıcı imparatorlar Astroloji'yi yasadışı ilan etmiştir.

Yıldız isimlerini kullanmalarına izin verilmediğinde, rahipler Astroloji sistemini, takvimle ve zaten kullanımda olan ve imparatorlar tarafından kabul edilen rakamsal sistemle birleştirmenin farklı yollarını bulmuşlar ve şimdi günümüzde halen kullanılmakta olan hayvan burçlarını geliştirmişlerdir.

Çin Astrolojisi'nde kullanılan hayvan burçları ve sıralamaları astrolojik olarak dayanağını Budist efsanesinden alır. Efsane şöyle der: Büyük Buda aydınlanmaya erdiğinde dünyayı terk etmeye hazırlanırken, ayrılmadan önce onlara veda edebilmek için dünyadaki bütün yaratıkları ülkesine davet etti. Şu sıralamayla, yalnızca on iki hayvan davete katıldı: Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve son olarak da Domuz.

Hayvanların Buda'nın yanına varış sırası, onların karakterlerini anlamamıza yardımcı oluyor. Efsane, hayvanların Buda'ya ulaşmak için geçmeleri gereken büyük bir ırmaktan söz eder. Irmağa ilk varan hayvanlar Fare ve Öküzdür. Fare karşıya geçebilmesi için Öküzün yardımına ihtiyacı olduğunu hemen anlar ve Öküzden kendisini sırtına almasını ister. Öküz kabul eder. Irmağın diğer kıyısına vardıklarında, akıllı Fare, Öküzün sırtından atlar ve Buda'nın yanına ilk varan hayvan olmak için nehir kıyısı boyunca koşar, bu yüzden Buda tarafından ilk onurlandırılan hayvan olur. Onurlandırılan ikinci hayvan ise çalışkan Öküzdür.

Buda, davetine cevap verdiklerinden dolayı hayvanlara teşekkür etmek için, her bir hayvanı kutlamaya karar verir. Ödülleri, her bir hayvana ithaf edilmiş birer yeni yıldır. Buna göre, her on iki yıllık döndü boyunca, bu on iki hayvanın her biri sırayla onurlandırılır. Bu, belirli bir yılda doğan kişilerin, kişilik ve yaşamsal olaylar bağlamında o yılın ithaf edildiği hayvanın etkisi altında olacağı anlamına gelir.

Bir Yeni Çin Yılı, Kış Gündönümünden (yaklaşık 21 Aralık, bu dönemde Güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir) sonraki İkinci Yeniay'dan sonra başlar. Astronomik koşullara göre bu tarih sürekli değişir ve 21 Ocak ile 20 Şubat arasında bir tarihe rastlar.

Çin Burçları ve Özellikleri
Fare
Fare
Öküz
Öküz
Kaplan
Kaplan
Tavşan
Tavşan
Ejderha
Ejderha
Yılan
Yılan
At
At
Koyun
Koyun
Maymun
Maymun
Horoz
Horoz
Köpek
Köpek
Domuz
Domuz
Çin Burcu Uyumu
Çin Burcunuzu Öğrenin

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

çin astrolojisiçin burçlarıbudabudistfareöküzkaplantavşanejderhayılanatkoyunmaymunhorozköpekdomuz