Güneş, Ay ve Yükselen Arasındaki Fark Tam Olarak Nedir?

Güneş, Ay ve Yükselen Arasındaki Fark Tam Olarak Nedir?

Kendimizi anlamak, hayatımızın nasıl devam ettiği, ne yönde gelişeceği hakkında bir fikir sahibi olmak Astroloji'nin en temel amacıdır. Her durumda kişi bir bütün olarak ele alınmalı, değerlendirilmelidir fakat astrolojik anahtarlar, hangi açıdan inceleyip anlamaya çalıştığınıza bağlı olarak insanın farklı yönlerini sembolize eder.

Bu sembollerden her biri (Güneş, Ay, Gezegenler, Burçlar, Ay Düğümleri, Evler, Görünümler vb.) pek çok şeyi temsil eder ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırmak zordur. Yine de, genel olarak şu şekilde açıklanabilirler:

Güneş Burcu
Güneş Burcu karakterimizin en derinlerini, temel yapısını gösterir. Hayatımız boyunca asla değişmeyecek olan temel kişilik özelliklerimize işaret eder. Verdiğimiz tepkiler Güneş Burcumuzun süzgecinden geçer. Güneş burcumuz bu yaşamda ruhumuzun gelişimsel ihtiyaçlarının göstergesidir. Burcunuz (Güneş Burcunuz) doğduğunuz yerde ve anda Güneş'in Zodyak'ta içinde bulunduğu burçtur. Zodyak'ta on iki burç vardır ve her burç 30 dereceden oluşarak tüm Zodyak'ta 360 derece yapar. Güneş bir dereceyi yaklaşık bir günde tamamlar. Dolayısıyla tüm Zodyak'tan on iki aylık bir sürede geçer. Güneş burcunuz için tıklayın.

Ay Burcu
Karakter açısından Ay burcu dışarıya gösterdiğimiz, duygusal kişiliğimizi temsil eder ve Merkür ile birlikte zihinsel durumumuzu gösterir. Doğal olarak Ay ile ilgili daha pek çok farklı sembolizmden söz edilebilir fakat sadece kendi kişiliğimiz söz konusu olduğunda kısaca bu şekilde açıklanabilir. Ay Zodyak'ta çok daha hızlı hareket eder ve her burcu sadece iki buçuk günlük bir sürede geçer. Dolayısıyla tüm Zodyak'taki seyahati yaklaşık bir ay sürer. Ay burcunuz için tıklayın.

Yükselen Burç
Yükselen Burç görünüşü ve kendinizi nasıl gördüğünüzü temsil eder. Ay ve yönetici gezegenle bağlantılı olarak başkalarının sizi nasıl gördüğünü de ifade eder. Aslında (özellikle Ay) kendinizle ilgili düşüncelerinizin, fikirlerinizin sembolüdür. Yükselen Burç siz doğduğunuz sırada ufuk çizgisinden yükselen burçtur. Dünya kendi ekseni etrafındaki dönüşünü yirmi dört saatte tamamlar. Dolayısıyla Koç'tan Balık'a kadar bütün burçların ufuktan yükselmesi sadece bir gün alır. Her burç Ufuk Çizgisinden yaklaşık iki saatte geçer. Bu nedenle Yükselen burcun hesaplanmasında tam doğum saati çok kritik bir rol oynar. Yükselen burcunuz için tıklayın.

Alçalan Burç
Astrolojik evlerde 7. evin başlangıç çizgisi ile belirlenen alçalan burç, evlilik partnerini, evliliğin getirilerini ve birlikteliğin uyumunu tanımlar. Evlilik veya ilişki burcu olarak da bilinir. Alçalan Burç siz doğduğunuz sırada ufuk çizgisinden alçalan burçtur. Dünya kendi ekseni etrafındaki dönüşünü yirmi dört saatte tamamlar. Dolayısıyla Koç'tan Balık'a kadar bütün burçların ufuktan alçalması sadece bir gün alır. Her burç Ufuk Çizgisinden yaklaşık iki saatte geçer. Bu nedenle Alçalan burcun hesaplanmasında tam doğum saati çok kritik bir rol oynar. Alçalan burcunuz için tıklayın.

Yönetici Gezegen
Yönetici gezegen yaşam deneyimlerimiz söz konusu olduğunda son derece önemli hatta en önemli astrolojik semboldür. Yönetici gezegen genellikle Yükselenin gezegensel yöneticisi olarak adlandırılır fakat eğer yükselen- yönetici burç veya görünüm açısından zayıfsa herhangi başka bir güçlü gezegen de olabilir (Güneş-yönetici, Ay-Yönetici, en tepedeki vb.). Daha fazla bilgi için tıklayın.

Gezegensel Görünümler ve gezegenlerin konumları de çok büyük bir fark yaratır. Çünkü zayıflatılmış bir gezegen güçlendirildiğinde aynı gezegenden (Güneş, Ay vb.) oldukça farklı bir etki alacaktır. Şunu da ifade etmeliyim ki her gezegenin insan hayatında farklı zamanlarda önemli bir etkisi vardır ve bu etki en iyi kişinin doğum haritasının analiz edilip yorumlanması ile belirlenir. Görünümler için tıklayın.

İnsanların çoğu Ay burçlarının ne olduğunu bilmez (Yorumcu.com üye ve kullanıcılarını elbette ayrı tutuyorum, sunduğumuz benzersiz astrolojik hesaplama servisleri sayesinde bu tür bilgilere erişmeniz oldukça kolay), çünkü Ay'ın doğum anınızdaki gerçek konumunu bulmak oldukça karmaşık hesaplamalar yapmayı gerektirir. Oysa Astroloji veya Astrorehber servislerimizdeki doğum harita hesaplayıcılarımızdan Ay burcunuzu kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz.

Aynı şey Yükselen Burç için de geçerlidir. Güneş, Ay, Yükselen burç ve doğum haritanızdaki diğer tüm unsurların doğru, eksiksiz ve ayrıntılı ve kişiye özel yorumu için Astrorehber servisimize başvurabilirsiniz.

Vedik (Hint) Astrolojisinde Ay burcu ve Yükselen Burç ile Ay Konumları temel kabul edilir. Vedik Astroloji hakkında bilgi almak için www.vedikastroloji.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Batı Astrolojisinde Güneş temel alınır fakat bence bunun nedeni tespitinin daha kolay olmasıdır (neredeyse herkes Güneş burcunu bilir ve ev çizgilerinde doğmadığınız sürece Güneş burcunuzu tespit etmek nispeten kolaydır). Ayrıca modern zamanlarda Güneş Burcu Astrolojisinin yükselişe geçmesi de Batı astrolojisinde Güneş'in temel alınmasının nedenlerinden biridir.

Konu hakkında kafasında soru işaretleri olanlar için bu kısa açıklamalarımla konuları biraz daha netleştirmeye yardımcı olabildiğimi umuyorum. Söz konusu sembolleri daha iyi anlamak için Astroloji Rehberi sayfasındaki temel kavramlar size yardımcı olacaktır. Yorumcu.com'da binlerce Astroloji makalesi bulunmaktadır. Astroloji Yazıları bölümümüzden yazılarımıza erişebilirsiniz.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

güneşayyükselenyönetici gezegenvedik astroloji