Transitlerin Anlamı

Transitlerin Anlamı

Transitler, Astroloji'de öngörüde bulunmak için yararlanılan temel tekniklerden biridir. Transit terimi gezegenlerin burçlar kuşağındaki günlük, aylık ve yıllık hareketlerini ve bunların kendi kişisel doğum haritalarımız üzerindeki etkilerini ifade eder. Toplumun geneline hitap eden medya astrologları, burçlara göre öngörüde bulunurken çok sayıda transiti bir araya getirerek yorum yaparlar. Danışman astrologlarsa kişiye özel öngörülerde bulunurken bu yöntem üzerinde daha fazla dururlar ve transitleri çok daha detaylı bir biçimde incelerler.

Peki bu transitler tam olarak nedir? Etkileri nasıl belirlenir? Daha da önemlisi, kendimiz ve yaşamımız üzerinde bu etkileri en iyi nasıl görüp anlayabiliriz? Burada bu sorulara mümkün olduğunca basit ve anlaşılır biçimde cevap vermeye çalışacağız. Belki uzmanlar da kendileri için birtakım ipuçları yakalayabilirler.

Transit gezegenlerin kendi hayatınızdaki etkilerini gerçekten anlamaya başlayabilmeniz için öncelikle elinizde size özel Doğum Haritanız olmalı. Elbette kişinin sadece burcuna bakarak şu ana ve geleceğe yönelik tutarlı ve uyumlu yorumlar yapmak mümkündür fakat transitlerin etkilerini tam manasıyla anlamak için yorumların doğrudan size ve kendi özel yaşamınıza dayandırılarak yapılması neredeyse zorunludur. Doğum haritanızın analizini Astrorehber'den satın alabilirsiniz.

Gezegen Konumları
Transitleri anlamak için bilmeniz gereken bir diğer şey de, verilen zaman dilimi içinde gezegenlerin nerede bulunduklarıdır. Size özel doğum haritanız, tam siz doğduğunuz sırada gökyüzündeki gezegenlerin nerede bulunduğunu gösteren bir fotoğraftır. Fakat tabi ki gezegenler o sırada bulundukları yerde kalmıyorlar. Kimileri yavaş kimileri hızlı bir tempoda sürekli olarak burçlar kuşağında hareket halindeler. Fakat milyonlarca yıldır değişmeyen, dolayısıyla öngörülebilir yörüngelerini terk etmiyorlar. İnsanlar, bu milyonlarca yılın çok küçük bir bölümünde bu hareketleri gözlemleyebilmişlerdir. Yine de, bu süre, gezegenlerin yörüngesel süreçlerini belirlemeye ve gelecekteki konumlarına dair tahminlerde bulunmaya yetecek kadar uzundur.

Bu bilgiler, çoğul hali “ephemerides” olan “ephemeris” (Türkçe'si gökgünlüğü) kelimesiyle adlandırılmış bir referans kitapta çizelge haline getirilmiştir. Bu kelime Yunanca‘da “günlük” anlamına gelen Latin kökenli bir kelimeden türemiştir. Gezegensel hareketler genellikle sürekli ve tutarlı olduklarından, bunların hem geçmişteki hem de gelecekteki konumları söz konusu çizelgede belli bir düzen içinde listelenebilmiştir. Ephemerides'i hem matbu hem de bilgisayar çıktısı şeklinde alabilirsiniz.

Astrorehber yazılımımız tarafından binlerce yıllık zaman dilimleri için büyük bir hassasiyetle üretilen gökgünlükleri, aynı servis içinde doğum haritası, uyum haritaları, transitler vb. gezegensel hesaplarda ve astrolojik yorumların hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Değişen Senaryo
Aslında konuyu daha da daraltarak basite indirgeyebiliriz. Tüm gök cisimleri farklı hızlarda hareket ederler. Bunun, sadece belli bir zaman dilimiyle ilgilenen natal astroloji için pek bir önemi yoktur. Fakat öngörü ve gelecekten haber verme söz konusu olduğunda, belli ve önemli olayların hayatınızın hangi döneminde gerçekleşeceğini veya belli dönemlerin ne kadar süreceğini de söylemek gerekir. Dolayısıyla, her gezegenin burçlar kuşağındaki seyahatini ne kadar hızlı tamamladığını, kısacası her burçta ne kadar kalacağını veya doğum haritanızla oluşturduğu görünümlerin ne kadar süreceğini bilmek zorunlu hale gelir.

Gezegensel Hareketlerin Hızı
GezegenBurçlar Kuşağında Kalma SüresiBir Burçta Kalma Süresi
Güneş1 Yıl (365.26 gün)1 ay
Ay1 Ay (27.32 gün)2¼ ~ 2½ gün
MerkürYaklaşık 1 yılYaklaşık 1 ay (Ortalama değer: geri gidişe bağlı ve değişken. Güneş'ten 28º'den fazla uzaklaşmaz)
VenüsYaklaşık 1 yılYaklaşık 1 ay (Ortalama değer: geri gidişe bağlı ve değişken. Güneş'ten 48º'den fazla uzaklaşmaz)
Mars1.88 yıl (yakl. 23 ay)2 ay (Ortalama değer: geri gidişe bağlı ve değişken)
Jüpiter11.86 yıl1 yıl
Satürn29.46 yıl2½ yıl
Uranüs84 yıl7 yıl
Neptün164.79 yıl14 yıl
Pluto249 yıl12 ~ 31 yıl (Eliptik yörünge)
Kiron50.7 yıl2 ~ 8 yıl (Eliptik yörünge)
Gezegensel hareket çizelgesine bakıldığında, gezegenlerin ve ışıkların hareket etme hızlarının birbirlerinden önemli oranda farklı olduğu açıkça görülebilir. Örneğin Ay'ın bütün burçlar kuşağını bir uçtan öbür uca dolaşması bir aydan kısa bir zaman alır. O zaman dilimine ay denmesinin nedeni de budur. Öte yandan Neptün'ün bir burçtaki transitini tamamlaması on dört yıl sürer. Dolayısıyla seksenlerimize kadar yaşarsak Neptün'ün burçlar kuşağındaki yolculuğunun yarısına şahit olabiliriz. Hali hazırda bize Neptün'den daha yakın olduğu ve ondan daha hızlı hareket ettiği halde Pluto'nun burçlar kuşağındaki yolculuğu Neptün'ünkinden daha uzun sürer. Pluto'nun Yay burcunda 1995'te başlayan transiti yaklaşık on üç yıl sonra sona erecektir.

Transit gezegenlerin önemini belirlerken, diğerlerine oranla daha yavaş hareket eden dış gezegenler, yani Güneş'e olan uzaklığına göre Jüpiter'den sonra gelen gezegenler üzerinde önemle durulması önerilir. Çünkü bu transitlerin çok seyrek meydana gelmesi ve hareketlerinin büyüklüğü etkilerinin daha belirgin hale gelmesini sağlar.

Çevrimiçi Astroloji raporları hazırlayan servisimiz Astrorehber'den, 1 yıllık dönem içeren detaylı transit yorumlarını satın alabilirsiniz.

Transitler ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgiler edinmek için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Astroloji'de Öngörü Yöntemleri
Transitler: Astroloji'nin Güçlü Öngörü Yöntemi
Transitler İşe Yaramadığında
Transitlerle İlerletmeler Arasındaki Fark
Parlak Yaratıcılık ve Evler

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

astrorehberilişkiler astrolojisiaşk ve sevgimutluluk