Türkiye'nin İlk Astroloji Sitesi Yorumcu

Türkiye'nin İlk Astroloji Sitesi Yorumcu

Türkiye'nin ilk Astroloji sitesi Yorumcu® olarak, yayına başladığımız 1999 yılından bu yana kullanıcılarımızın ilgi odağı olma özelliğini her zaman koruduk. Türkiye'de İnternet'in henüz emeklediği günlerde, bugün bile diğer sitelerin sağlayamadığı servis ve içerikleri sunuyorduk. Konumuzda sayısız ilke ve başarılara imza atan lider bir site olduk.

1999 yılının başlarında sevgili ekip arkadaşlarım Fulya E. (Gülendam), Naciye T. (Almera), Efe E. (Wizard), Halil T. (Commando), Berk E. (Virüs) ve astroloğumuz Şenay Ö. ile birlikte şu anda ziyaret ettiğiniz ve her ay milyonlarca kişi tarafından kullanılan Yorumcu'yu hazırlamaya başlamıştık.

1980'li yıllarda İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği'nde okurken, Astroloji ve parapsikoloji konularında çalışmalar yapıyordum. 1983 yılında bir Kirlian Fotoğraf Makinesi yapmıştım. 1988 yılında gezegen pozisyonlarını ve evlerini hesaplayan basit bazı Astroloji programları hazırlamış, ayrıca bebek cinsiyeti ve biyoritimleri hesaplayan bazı yazılımlar geliştirmiştim. Mesleki olarak otomotiv, bilgisayar donanımları, robotik sistemler ve otomasyon alanında çalışmayı seçmiş ve yıllar boyunca bu konuda çalışmış olmakla birlikte, Astroloji ve parapsikoloji ile bir araştırmacı olarak her zaman ilgilendim.

1998 Şubat'ında Uranüs (geleneklerden ayrılma, yenilikler) ve Neptün (sınırlardan kaçma, hayaller), Astroloji ve bilgisayarları yöneten Kova burcunda bir araya gelmişti. Oldukça sıradışı olan bu kozmik buluşma yaklaşık 165 yılda bir tekrarlanır ve bazı başlangıçlar için özel bir dönemdi.

O yıl, uzun yıllar sadece araştırmacı olarak ilgilendiğim Astroloji konusunda daha yoğun çalışmalar yapmaya, Astroloji'ye her an ve her yerde ulaşılabilirliği sağlayacak sağlayacak Astroloji Yazılımları geliştirmeye karar verdim. Bunu gerçekleştirmenin yegane yolu İnternet üzerinde çevrimiçi çalışan programlar hazırlamaktı.

1998 yılında vakit buldukça bugün kullandığınız birçok servis ve içeriği belirledim. Ekip arkadaşlarımızla yazılımlar ve sunucu için çalışmalar yaptık. 27 Aralık 1998 gecesi saat 02:50'de sitemizin ismini Yorumcu olarak belirledim. 12 Ocak 1999 saat 17:00'da sitemizin yayınını başlattık.

Yorumcu.com Türkiye ve Astroloji için tartışmasız büyük bir değerdir, üstelik henüz bir ikincisi olmayan önemli bir değerdir. Yorumcu.com'a kadar Türkiye'de Astroloji, yabancı kaynaklardan çevrilerek yazılmış kitaplardan, bir kaç burç dergisinden, gazetelerdeki sevimsizce isimlendirilmiş "yıldız falı" köşelerinden ve astrologların danışmanlık seanslarının ötesine çok fazla geçememişti. Astroloji ile geçmişte ciddi şekilde ilgilenen değerli astrologlar da elbette olmuştu. 2000'li yıllar öncesinde iki elin parmaklarını geçmeyen bu isimler yine de sayıca ve yaptıkları çalışmalar büyük kitlelere ulaşma açısından yetersizdi.

Yorumcu.com, Türkiye'de Astroloji'yi geleneksel kalıplardan uzaklaştırarak, herkesin dilediği zaman erişebildiği ve kullanabildiği evrensel bir araç haline getiren isimdir. Kurulduğumuz günden bu yana dünyanın her yerinden kullanıcı ve üyelerimiz bulunuyor. Bugün itibari ile sitemize yapılan tüm ziyaretin yaklaşık %10'unu Türkiye dışından kullanıcılarımız oluşturuyor. Yani her 10 kişiden 1'ini Türkiye dışından ağırlıyoruz.

Yorumcu.com sayesinde tüm dünyadan milyonlarca kişi, çoğu günlük burç yorumlarının Astroloji'nin komik bir karikatürü niteliğinde bile olmadığını ve gerçek Astroloji'nin çok daha farklı olduğunu gördü. Yükselen ve Ay burcunu doğru bir şekilde öğrendi. Alçalan burç kavramını ilk sitemizde duydu. Bu yeni kavramla karşılaşmanın henüz heyecanı bitmeden Merkür burcu, Venüs burcu, Mars burcu, Şans Noktası, Ekvatoral Yükselen gibi yepyeni kavramlar ile karşılaştı.

Kullanıcılarımız tek bir tuşa basarak zamanın kalitesini belirleyen servislerimiz ile tanışırken, doğum haritası, kompozit harita, sinastri haritası ve transitlerini günlerce beklemeden öğrenmenin keyfini yaşadı. Güneş dönüşü haritasını ve Ay dönüşü haritasını, Ay takvimini ve evrelerini takip etmeyi öğrendi, gezegensel saatleri kullanarak gün ve saat planlamasının önemini kavradı. Astrolojik uyumun sadece Güneş burçlarından ibaret olmadığını ve doğum haritalarını karşılaştırmanın önemli olduğunu gördü.

2000 yılında Türkiye'yi İnternet üzerinde anında oluşturulan (online) doğum haritası, uyum haritası ve transit raporları gibi uygulamaları içeren benzersiz Astroloji yazılımımız Astrorehber ile tanıştırdık. Astrorehber sayesinde, hazırlanması günler süren karmaşık analiz ve raporlarının birkaç saniyede elde edilmesini sağlamaya başladık.

2001-2002 yılları arasında Turkcell FalCell'in kurulmasına katkıda bulunduk ve içeriklerini sağladık. 2001 - 2005 yılları arasında Kuzey Kıbrıs Turkcell için benzer yazılım ve içerikleri sağladık.

2004 yılında geliştirdiğimiz mobil servisler ile Yorumcu'nun servisleri milyonlarca cep telefonunda kullanıldı. Superonline, Turkcell, Vodafone (Telsim), Avea, TTNet ile yaptığımız iş ortaklıkları ile Astroloji'nin on milyonlarca kişi tarafından kullanılmasını sağladık. 1999 yılında Superonline'nın iş ortağı olduğumuzda, Superonline ve Turkcell için bugünkü mobil dünyanın temelleri olan ilk WAP sayfalarını hazırladık. 1999-2001 yılları arasında Superonline ile başlayan iş ortaklığımızı, 2005-2007 yılları arasında Superonline Astroloji'yi hazırlayarak devam ettirdik. Superonline ile altı yıl boyunca kapsamlı bir iş ortaklığımız oldu.

2010 yılından bu yana TTNET IPTV için Günlük Burçlar uygulamasının içeriklerini sağlıyoruz. 2020 yılından itibaren Milliyet Pembenar Astroloji için Burç Hesaplama altındaki Güneş, Ay, Yükselen, Alçalan ve Çekim Burçları ile Doğum Haritası servislerini sunmaya başladık.

Geliştirdiğimiz yazılımlar artık saniyeler içinde onbinlerce farklı Astroloji raporunu üretebiliyor. Bugün dünyanın dört bir yanından milyonlarca kullanıcı, her saniye binlerce yıldız haritası çıkartıyor. Tüm bunlar 1998 yılından itibaren yılmadan peşinden gittiğimiz hayallerimiz sayesinde gerçekleşti.

Bu kadar çok bilgi ve tekniği anlamlı bir şekilde biraraya getirmek ve pratik servisler olarak sunmak elbette çok kolay olmadı. Kullanıcılarımız tek bir tuşa basıp 500 sayfalık Astroloji raporunu ve transitlerini saniyeler içerisinde okuyabilirken, arka planda milyonlarca astronomi ve yüksek matematik işlemi yapılıyor. Bunların yüksek bir performans ile kusursuzca çalışmasını sağlamak, Astroloji hesap tekniklerini çok iyi bilmenin haricinde, yazılım ve donanım mimarilerine çok iyi düzeyde hakimiyet gerektiriyor.

Kurulduğumuz günden bu yana 22 yıl geçti. İnternet'e ve bilgiye erişim akıllı telefonlar sayesinde oldukça kolaylaştı. Mobilite yaşantımızın önemli bir parçası oldu. Çevirmeli modemlerle telefonla 19.200 Baud hızlarla İnternet bağlantısı yapıp siteleri ziyaret etmeye çalıştığımız yeni milenyum öncesinden bu güne hayatımızda çok şeyler değişti. Değişmeyen tek şey ise değişimin kendisi: Yorumcu.com'un Astroloji konusunda her zaman ilkleri gerçekleştiren bir site olması. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu özelliğini koruyacak. Aşağıda bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla ilgili çeşitli bilgiler içeren bazı bağlantılar veriyorum.

Yorumcu
Tarihlerle Yorumcu
Medyada Yorumcu

Başarılarla dolu 22 yılımız boyunca yanımızda olan ve bizi destekleyen tüm üye ve kullanıcılarımıza her zaman birlikte olmak dileğiyle, sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

altan yıldızyorumcukuruluşumut biyoenerjiastrorehberastro rehber