Adet Döngüsü Kutusuna Ne Yazmalıyım?

Adet Döngüsü Kutusuna Ne Yazmalıyım?

Yumurtlama günü son adet gününden geriye doğru 14 gün sayılarak hesaplanır. Yani 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü son adet tarihinden (SAT) itibaren 14. gündür, ancak 35 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama günü son adet tarihinden itibaren 21. gündür (35 - 14 = 21). 23 günde bir adet gören kadının yumurtlama günü 23 - 14 = 9, yani SAT itibaren 9. gündür.

Sayfamızdaki adet döngü uzunluğu kutusuna son iki veya üç adet döngünüzün ortalamasını girebilirsiniz.

Diğer bilgilerinizi girdiğinizde hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu günü ve bugün için sistemimizin öngördüğü cinsiyeti takvimimizde göreceksiniz.

Yumurtlama günü belirlenmesinin önemi bu dönemde ilişkiye girilmesi gerekmesindedir. Bu dönem içinde gelişen yumurtanın atıldıktan sonra 12-24 saat yaşadığı, spermlerin ise 72 saate kadar yaşayabildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Adet döngüsü uzunlukları düzensizleştiğinde, ovülasyon tarihini belirlemek zorlaşır. Yumurta hücresi üretimi (ovulasyon) beklenen adetin 14 gün öncesine rastladığından, döngülerin değişmesi durumunda bu dönemin hangi günlere geldiği belirsizleşir. Eğer adet döngülerinizin uzunluğu 21 günden daha kısa, 35 günden uzun sürüyorsa bu döngülerinizde ovulasyon olmadığı anlamına gelebilir. Böyle bir durum söz konusu ise jinekolojik değerlendirme için doktorunuza başvurmalısınız.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

babyplanbebek cinsiyeti belirleme