I Ching - Eski ve Modern Kullanımı

I Ching - Eski ve Modern Kullanımı

Çin, dünyanın ilk sivil servisini oluşturduğunda, I Ching de günlük işler ve yönetim için gerekli, felsefi bir kılavuz yerini tutmuştur.

Önceleri her konuda, pazardan pazara dolaşan falcılara danışılırken, modern zamanlarda Chiang Kai-Shek, I Ching'i bir danışma kılavuzu olarak belirlediği gibi, bu kılavuz Çince'nin Yeni Meziyetleri içinde kaynak oluşturmuştur.

I Ching'in kullanımı doğuda 2. Dünya Savaşı sırasında da çok yaygındı. Klasikler arasında en önemli sayıldığından, ordunun mutlaka yararlanması gerektiği düşünülürdü. Hatta pek çok Japon aydınına göre Kraliyet Ordusu, kılavuzu kullanmak için kendini fazla modern sayan, saldırgan subaylardan oluşmasa Pasifik kampanyasını mutlaka kazanırdı.

Örneğin, o denli kibirli olmayan Mao Tse-Tung, uzun yürüyüş öncesi planlama ve savaş yılları sırasında kitabı sürekli kullanmıştı. Doğuda basitleştirilmiş kopyalarına halen başvurulmaktadır.

Günümüzde I Ching'in yeri, Astroloji, el falı ve diğer esrarengiz bilimler arasındadır. İş adamlarınca sıkça başvurulduğu gibi, I Ching felsefesi, numerolojik bir sistemi araştırma programı hazırlanırken, büyük bir bilgisayar şirketince de kullanılmıştı.

I Ching Nedir?
I Ching'in Kökleri ve Tarihi
Paraları Atma ve Yorumlama
Trigramlar
Heksagram Kartı

I Ching para atışı için buraya tıklayın.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

i chingi-ichingichingchiang kai-shekmao tse-tung