I Ching Nedir?

I Ching Nedir?

I Ching'i biz batılılara çekici kılan özelliği, öncelikle bizim anlayışımıza ters düşen bazı gerçekleri az bulunur bir açıklıkla önerebilmesidir. I Ching, alışılmadık diliyle günlük yaşantımızdan çok kopuk gözükse de doğal ve sezgisel yaklaşımı aslında tümdengelimli, mantıksal düşüncemizin tamamlayıcısıdır.

I Ching'e göre değişim her yerde ve her şeyde bulunan devamlı, sonsuz bir güçtür. Bu gücü ve onun gelişim sürecini anlayabilen kişi, durumu gerçekten kavramış demektir. I Ching'in başarıları şimdiye dek pek çok kez kanıtlanmıştır.

Örneğin insanın bütünlük ve düzene olan ihtiyacını keşfeden ilk psikolog C.G. Jung, görünüşte birbiriyle ilgisiz olaylar arasındaki bağlantıyı eşlemlilik (senkronite) terimiyle adlandırdığında, I Ching'i göz önünde bulundurmuştu.

I Ching'le kuracağımız ilk ilişki, tüm sistemi anlamaya yönelik olmamalıdır. Jung'un I Ching'in benzersiz psikolojisi diye adlandırdığı olguyla yakınlaşmamız yeterlidir. Özleri Antik Çin Stiline dayandığından, heksagramlar çiçekli, süslü ve karmaşık olmalarına karşın son derece güncel ve ana konulardan bahsederler.

I Ching'in en önemli amacı, bütün ontolojik sistemlerde olduğu gibi kendini bilme ve tanımadır. Prensiplerine ve metoduna uyulursa I Ching, biraz kararlılık ve mantığın da yardımıyla herkes için geçerli bir bilgi ve esin kaynağı olabilir.

I Ching'in Kökleri ve Tarihi
Eski ve Modern Kullanımı
Paraları Atma ve Yorumlama
Trigramlar
Heksagram Kartı

Nedenler ve Tavırlar
Kılavuzu sorgulama ve anlamlandırma, hem titizlik hem açık fikirlilik getirir. İnanmayan bir tavırdan kesinlikle uzak durarak, karmaşık görüntülerin insanın zihnine sızmasına izin vermek şarttır. Fiziksel yetenek gerekmemekle birlikte kişisel tavır son derece önemlidir.I Ching kılavuzumuz, bir eğlence oyuncağı gibi görülürse vereceği cevaplar da o doğrultuda eğlencelik cevaplar olacaktır. İlk adım saygılı davranmaktır. Bu yüzden bazı törensel formalitelerden yararlanılabilir.

Yanıtı bozacak veya gölgelendirebilecek bencil sorular dışında her konuda, her türden soru sorulabilir.

Sorular zaman faktörü ve tarifi gereken koşullar içeriyorlarsa en açık şekilde cevaplanacaktır. Oysa Evet Hayır cevaplı sorulara verilen yanıtlar netlikten daha uzak olacaktır.

I Ching kılavuzumuza, açık seçik bir şekilde tasarlanmış olan sorunuzu yönelttikten sonra, onu düşünün. Ona, saygıdeğer bir kişiymiş gibi davranmalısınız.

I Ching para atışı için buraya tıklayın.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

i chingi-ichingichingc.g. jungsonsuz değişimdeğişimler kitabı