I Ching - Paraları Atma ve Yorumlama

I Ching - Paraları Atma ve Yorumlama

Çin paralarında, dört figürlü, günümüz paralarındaysa tura olarak adlandırdığımız taraf Yang'dır ve değeri üçtür. Yazı tarafıysa Yin'dir ve iki değerine sahiptir.

Çin paraları elde tutulduktan sonra düz bir yüzey üzerine hafifçe atılır. Ancak sorunuzu, zihninizde iyice belirginleştirmeden yöneltirseniz, net olmayan bir cevap alırsınız.

Paralar altı kez atılır ve her seferinde altı, yedi sekiz veya dokuz toplam değerlerine ulaşılır. Her atıştan sonra toplam değer yazılır ve heksagram hemen çizilir. Tıpkı organik hayat gibi aşağıdan başlanır. 6; Yaşlı Yin, 7; Genç Yang, 8; Genç Yin, 9; Yaşlı Yang'dır.

Yaşlı Yin = 6
Genç Yang = 7
Genç Yin = 8
Yaşlı Yang = 9
Yang için tek bir yatay çizgi, Yin içinse bir kesik çizgi kullanılır. Ayrıca Yaşlı Yang ve Yaşlı Yin'i ayrı ayrı temsil etmek için bunlar bir daire ile işaretlenir. 6; bir çarpıyla, 7; noktayla, 8; iki noktayla, 9; bir daireyle temsil edilir. "Yaşlı"nın anlamı, Tai Chi'nin ana felsefesinde yatar.

Bu felsefeye göre doruk noktasına ulaşan bir güç, tersine doğru değişir. Yani yaşlı çizgiler değişmektedir ve altı çizginin bir veya birkaç noktasında oluşabilirler.

Örneğin altı, yedi, sekiz, sekiz, yedi, ve sekiz atıldığında sırasıyla yaşlı Yin, genç Yang, genç Yin, genç Yin, genç Yang, ve genç Yin anlaşılır. Sekiz trigramın tablosuna göz attığımızda, aşağı ve yukarı trigramların kesişim sayısı olarak 29'u (K'an) elde ederiz. İlk çizgi, değişen bir çizgidir. Daha sonra görüntü, karar ve çizginin yorumunu okuyarak birinci çizginin değişimiyle oluşan yeni heksagrama döneriz. Bu heksagram, Chieh (altmış numara) heksagramı olarak sonuçlanır.

Yorumlama
Bir cevabı yargılamada üç ana faktör vardır.

1. Her heksagram, binlerce armoniden oluşan notalar gibi, karmaşık ve benzersiz bir enerji türünü temsil eder. Şekillenmenin, çoğu zaman durumu tam olarak resmetmese de, onun altını çizen faktörleri yansıttığı unutulmamalıdır.

2. Her heksagram ve her çizgi üç öğeyi yansıtır:
i) Yan koşullar grubu
ii) Kişinin özel durumu
iii) Kişinin kendiyle ve başkalarıyla olan ilişkileri

3. İnsan ilişkilerinin altında karmaşık faktörler yatabilir. Cevabı anlayışınız, konuyla olan ilişkinizin derecesine bağlı olacaktır. Bu yüzden bu durumun ve kılavuz karşısında bulunduğunuz pozisyonun bilincinde olmalısınız. Bu, cevabı yorumlarken ne düzeyde olduğunuzu anlamanızı sağlar.

I Ching Nedir?
I Ching'in Kökleri ve Tarihi
Eski ve Modern Kullanımı
Trigramlar
Heksagram Kartı

I Ching para atışı için buraya tıklayın.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

i chingi-ichingichingçin paralarıyinyangtrigramheksagram