Tarot'un Tarihçesi

Tarot'un Tarihçesi

"Sözcüklerin dili yeterli değildir. Ruh görüntülerle konuşur. Sesini duymak isteyen kartlara kulak versin. Geçmiş ve şimdiki zaman, bir arada, onların aynalarında gizleniyor ve anlatılan öyküde gelecek şekilleniyor. Resimli kitabı okuyacak kişi, çağların gizlerini öğrenecektir. Şekiller ve düzenler, renkler ve işaretler kendi mesajlarını fısıldıyor. Bilge olan derinliklere bakar ve içinden gelene kulak verir..."

Kökeni tam olarak bilinmeyen Tarot'un gerçek tarihçesi aynı kartlarının anlamları kadar gizlidir. Eski Mısır büyülerinden başlayarak egzotik çingenelerin fallarıyla günümüze kadar taşınmış olan Tarot, bizim için en az sembolleri kadar bir muamma olarak kalmıştır.

Kartların bugünkü isimleri İtalya'da ortaya çıkmıştır. Eski Tarot açılımları değişik sayıda kartlardan oluşmaktadır. Bugün bildiğimiz 22 Büyük Arkana kartından oluşan oyun ilk 1600 senesinde İtalyan Garzoni tarafından ortaya atılmıştır.

20. yüzyılın başında Tarot kartlarına olan ilgi birden artarak Arthur Edward WAITE (1857-1941) sayesinde oyun bir hayli tanınmıştır. WAITE 1888'de kurulan bir derneğin üyesi ve sonra baş ustası olmuştur. Derneğin üyesi sanatçı Pamela Coleman SMITH tarafından çizilen yeni bir Tarot oyununun fikir babası olur. WAITE tarafından geliştirilen oyunda, diğer kartlar da resimlenmiş olup fal açana ilham verirler.

Bu resimler sayesinde Tarot dünyanın en çok bilinen fal açma yöntemi haline gelmiştir. Ancak, Tarot'un hayatta kalması ve günümüzde yaygınlaşmasına sebep olan asıl şey ise imgelerinin evrensel dilidir.

Tarot destesinde 78 resimli kart bulunur. Kişisel araştırmanın komplike hali olan Tarot, bilgiye ulaşmak için kutsal bir yoldur. İnsan karakteri ve hayat tecrübesini yansıtır. Tarot kartlarından ilk 22 kart Büyük Arkana (Major Arcana=Büyük Gizem), kalan 56 kart ise Küçük Arkana (Minor Arcana=Küçük Gizem) olarak tanımlanır.

Gizemli Büyük Arkana'nın 22 kartını oluşturan çarpıcı imgelerde, eski dinlere ve eski öğretilere görsel göndermeler vardır. Bunlar, ruhu, enerjiyi, kişisel görünümü, sahip olduğumuz psikolojik düzenleyicileri, ve gelişme potansiyelimizi temsil eden kartlardan oluşur.

Küçük Arkana ise dört seriden oluşur ve günümüzde kullanılan oyun kağıtlarının oluşturulmasında esinlenilen deste olarak kabul edilir. Bunlar, daha çok günlük sayılar ve mücadeleler, dış ilişkiler, başarılar ve diğer günlük aktiviteleri içerir.

Küçük Arkana, kısa vadede gelişmeleri yorumlamada önem kazanırken, büyük arkana daha geniş bir bakış açısını mümkün kılar. Bu 78 karttan oluşan deste, belli bir düzene göre açılır ve sonra yorumlanır. Kartların bu yerleştirme düzenine açılım, yayma veya plan adı verilir. En yaygın kullanılan Tarot açılımı Kelt Haçı veya Keltik Çapraz'dır.

Aşıklar TarotuYorumcu'da 1999 yılında yayına aldığımız ve yıllardır en beğenilen açılımlarımızdan biri olan Aşıklar Tarotu'nda 22 Büyük Arkana kartı aşk ve ilişkiler hakkındaki sorularda odaklanmak üzere özel olarak tasarlanıp yorumlanmıştır.

Tarot açılımlarımız için resme tıklayın.
Yorumcu Tarot

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

tarotyorumcu tarottarotun tarihiarthur edward waitepamela coleman smithbüyük gizemküçük gizemwww.tarot.com.tr