Neden Uyuyoruz?

Neden Uyuyoruz?

Her gece yatağımıza girip aslında bir anlamda "hayata gözlerimizi yumuyoruz". En az sekiz saat dünyayla aramızdaki ilişki adeta kopmuş oluyor. Yeni doğmuş bebekler, günde ortalama 17-18 saat, gençler 10-11 saat, orta yaşlı insanlar 8 saat, yaşlı insanlarise en fazla 6 saat uyku uyuyor. Yaşlandıkça daha az uyuduğumuz kesin.

Az da olsa her canlının, çiçeklerin bile uykuya ihtiyacı var. Uyumadığımız takdirde vücudumuzda neler olduğunu biliyor musunuz? Sadece tek gece uyumamanın bile vücudu ne şekilde etkilediğinden haberiniz var mı? Yapılan birçok araştırmada uykusunu alamayan insanların hayatlarının adeta alt üst olduğu saptandı. Üç gece uyumayan kişileri inceleyen uzmanlar, bu kişilerin üç gün sonra göz kaşıntısından ve çift görmekten şikayetçi olduklarını ortaya çıkardılar.

Bunun yanı sıra; üç gece uyumayan bir insanın sadece 15'e kadar sayabildiği, birkaç dakikadan fazla bir konu üzerinde konsantre olamadığı, sinirli olduğu, ayakta pek duramadığu ve vücut dengesinin sarsıldığı belirlendi. Üç gece uyumayan bir insanın kulaklarında uğultu olduğu da tespit edildi. Uzmanlar uykusuzluk devam ettiği taktirde kişide korku belirtileri, hatta paranoya bile gözlemlendiğini söylüyorlar.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

rüyauyku