Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik, bilim insanlarını yıllardır meşgul etmiş ve birçok araştırma yapmalarına neden olmuş bir olaydır. Yatak ıslatma ve geceleri korkma gibi uyurgezerlik de genellikle küçük çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Uyurgezerliğe yetişkin kişilerde pek sık rastlanmaz.

Uyurgezerliğin belli bir nedeni yoktur; fakat bilim insanları ve sağlık uzmanları bu dengesizliğin psikolojik bozukluklarla ilgisi olduğunu ileri sürmektedir. Yapılan birçok araştırmada birtakım duygularını açığa vuramayıp, baskı altında büyüyen çocukların uyurgezerlik yaptıkları ortaya çıkarıldı. Uzmanlar aşırı derecede hareketli çocuklarda da uyurgezerliğe rastlandığına dikkat çekiyorlar.

Bu nedenle çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde uyuması ve tatlı rüyalar görebilmesi için, onun iyi bir psikolojiye sahip olmasına özen göstermelisiniz. Sağlık uzmanları çocuğu uyurgezerlikten vazgeçirebilmek için anne-babaların gereksiz tedavilere başvurmamalarını öneriyor. Çünkü bu tedaviler genelde çocuğu daha fazla tedirgin ederek, ruh halinin iyice bozulmasına neden oluyorlar. Eğer çocuğunuzun bu tür alışkanlıkları varsa, bu garip davranışlarından kurtulması için onun sadece sağlıklı bir psikolojiye sahip olmasını sağlamanız yeterli. Tabii ki yetişkin bir insansanız, uyurgezerlikten bu kadar çabuk kurtulmanız mümkün değil. Uyurgezerlik yapan yetişkin bir insanın ciddi sorunları ve korkuları var demektir. Bu korkularından ancak iyi bir psikiyatr tarafından tedavi edilerek kurtulabilir.

İzinsiz alıntı ve kopyalama yapılamaz.

Yazılar

Etiketler

rüyauygurgezer