Duyu Ötesi Algılama Testi

Kendinizi olağanüstü şanslı mı görüyorsunuz? Yaşamınızda sizi şaşırtan rastlantılar çok sık mı tekrarlanıyor? Yoksa birtakım önsezileriniz mi var? Ya da, evdekilerin bulmak için evin altını üstüne getirdikleri bir şeyi hep siz mi buluyorsunuz? Yorumcu ESP Testi ile duyu ötesi algılama yeteneğinizi hemen test edin.

ESP Testi

Kart
Açılış
Tahmin
Doğru
Doğrular Yetenek
Yorumcu ESP Testi
Daire Artı Dalga Kare Yıldız

Zener Kartları ve ESP Testi

Zener Kartları ve ESP Testi Uzaduyum ve ruhsalgörü incelemelerinde kullanılan bazı teknikler vardır. Bunlardan en basit olanı, J.B. Rhine'nin geliştirdiği Zener Kartları ile yapılan alıştırmalardır.

1934 yılında Kuzey Karolina'daki Duke Üniversitesinden J.B. Rhine, yürüttüğü bir dizi deneyin sonuçlarını yayınlamaya başladığında, bilim adamlarının Duyu ötesi algıya ilgileri uyanmıştı. Rhine, önceki çalışmalardan güvenilir sonuçlar elde edilememesi dolayısıyla, bu sonuçların belirsizlikten kurtulması için deneyleri basitleştirmişti.

Rhine'nin getirdiği beş değişik karttan oluşan ve içinde her karttan beşer tane bulunan yirmibeşlik Zener destesiydi.

Beş karttan oluşan Zener Kartlarının her birinde kullanılan beş temel simge bulunmaktadır. Bu simgeler daire, artı, dalga, kare ve yıldız çizgileridir. Gönderici kişi bu kartları karıştırdıktan sonra birer birer açıyor ve bu arada alıcı da açılan kartların üzerinde hangi simgenin olduğunu sezmeye çalışarak tahminini bir kağıda yazıyordu. Ruhsalgörü deneylerindeyse, alıcı, deneyi yapanın önünde kapalı duran kartları tanımaya çalışıyordu. Devamı

Servisler

Yazılar