Mısır Piramitleri - Kefren'in Hikayesi

Piramitler

Kefren PiramidiKeops'un oğlu olan Kefren, aynı zamanda Rakhaef ve Khafre isimleriyle de bilinmektedir. MÖ 2520-2494 yılları arasında hükümdarlık yapmıştır.

Gize'deki ikinci büyük piramit kompleksi, Sfenks, Ölüler Tapınağı ve Mezarlıktan sorumluydu. Kefren Piramidi'ni diğerlerinden ayırt eden en önemli özelliği, en üst bölümündeki koruyucu taşları bozulmadan kalan tek Gize piramidi olmasıdır.

Yapım Tarihi: MÖ 2558-2532.

Taş Bloklar Toplamı: Bilinmiyor.

Taban: Her bir köşesi 214.5 metre, toplam 11 akre, 5,166,000 m2

Toplam Ağırlık: Belirsiz.

Her bir Taş Bloğun Ortalama Ağırlığı: 2.5 ton, dış bölümdeki bazı koruyucu taşların ağırlıkları 7 ton.

Yükseklik: Orijinal 143.5 metre, şu anda 136 metre.

Eğimi: 53 derece 7' 48"

Yapı Malzemesi: Kireçtaşı ve kırmızı granit.

Kefren yapım şekliyle en iyi bilinen ve piramitler arasında en ünlü olanıdır. Tabii ki Sfenks'te. Mark Lehner ve Zahi Hawass Kefren için "O, her şeyden önce, piramitler zamanının en büyük heykel yapımcısıydı" demektedir.

Onun piramit tapınağında 58 heykel, her biri 8 metreden uzun ve iki tanesi mezarlığın girişinde yer alan toplam dört devasa Sfenks, mezarlığın duvarlarındaki oyuklarda yer alan muhtemelen köpek maymunları, mezarlıkta 23 adet gerçek boyutundaki firavun heykeli (çoğunun üzerlerinde isminden kalıntılar bulunmuştur), Ölüler Tapınağı'nın içindeki odalarda en az yedi adet kendisinin büyük heykeli, Ölüler Tapınağı'nın etrafındaki avluda on iki devasa Kefren heykeli, ve Sfenks Tapınağı'nın içinde on adet büyük heykel daha bulunmaktadır.