Yorumcu Kuruluş Öyküsü

Merhaba sevgili konuğumuz,

1980'li yıllarda Nezihe Rona ve Deanna Erkut'un Türkiye'de yazılan ilk ciddi Astroloji kitabını okumamdan sonra geçen uzun zaman boyunca Astroloji, gökyüzü mekaniği ve parapsikoloji ile araştırmacı ve uygulayıcı olarak ilgilendim.

Bilgisayar ve otomasyon üzerine yüksek lisans yaptığım 1988 yılında, gezegen pozisyonlarını ve evlerini hesaplayan Astroloji programları üzerinde çalışmış ve basit bazı Astroloji programları geliştirmiştim.

1998 yılında yaptığım araştırma ve çalışmalarımı internette paylaşabileceğim bir Astroloji sitesi kurmayı düşünmeye başlamıştım. Aralık ayı sonuna kadar, yurtdışındaki Astroloji sitelerini inceledim. Hiçbirinin içerik anlamında yeterli olmadığını gördüm. Diğer taraftan Türkçe içerikli bir Astroloji sitesi de yoktu.

Bir Astroloji sitesi kurma fikrim kesinleşince isim düşünmeye başladım. Sitenin ruhunu temsil edecek olan bu aşama önemliydi ancak 3 ay boyunca bulduğum isimlerin hiçbirini beğenmedim. 29 Aralık 1998 gece saat 02:46'da yine isim bulmaya çalışırken aklıma Astroloji'nin ruhu ile mükemmel şekilde örtüşen "yorumcu" ismi geldi.

Ertesi gün alan adını araştırdım ve boşta olduğunu görünce hemen alarak sitenin kuruluşu yolundaki ilk adımı attım. İşte birçok konuğumuzun efsanevi bir site olarak nitelendirdiği ve bugün değerli bir marka haline gelmiş olan Yorumcu.com'un doğuş öyküsü böyle başladı.

12 Ocak 1999 Salı saat 17:00'de, alttaki "YORUMCU.COM ÇOK YAKINDA AÇILACAKTIR" sayfasının yayına alınması ile, Oğlak burcu sitemiz bilgisayar diskinden kurtulup İnternete ilk adımını atmış oldu.

16 Ocak tarihine doğru sitemizin bugün içeriğinde yer alan bir çok ana başlığı ve aşağıdaki misyonunu belirlemiş, web uygulamalarını hazırlamaya başlamış, 18 Şubat tarihinde ise bir çoğunu yayına almaya başlamıştım.

"Yorumcu.com; insanların tarih boyunca geleceği öğrenme ve bazı ipuçlarını önceden elde etme rüyasını internete zengin ve ciddi bir içerikle taşımalı, Astroloji'yi Türk insanına tanıtmalı, sevdirmeli ve bu mükemmel sanatı daha yaygın hale getirebilmeliydi", öyle ki, iki kişi tanıştıklarında "senin burcun ne" yerine, "senin yükselenin nedir, Ay'ın ve 7. evin hangi burçta?" gibi soruları birbirlerine sorabilmeliydi. Bu misyonu gerçekleştirebilmek için elimde güçlü araçlar vardı; 5000 yıldan daha uzun bir zamandır önemini yitirmeyen ve yıllardır araştırmacı olarak ilgilendiğim gizemli bilim Astroloji, 1980'li yıllardan bu yana uğraştığım bilgisayar yazılımcılığı konusundaki bilgi ve deneyimlerim, ve sizlere bunların sunulacağı İnternet ortamı.

Yorumcu.com yayına başladıktan çok kısa bir zaman sonra konusunda güçlü ve lider bir site konumuna geldi. Bu başarı sadece, kaliteli içerik ve yayına önem vererek yıllardır kararlı bir çizgide yürüyen bizim değil, aynı zamanda sitemizi izleyen, çalışmalarımıza önem ve destek veren, öneri ve fikirleriyle bizleri yönlendiren, yolu Yorumcu.com'dan geçen tüm konuklarımızın ortak başarısıdır.

Astroloji'yi sizlere daha fazla sevdirmek adına 30 yıldan daha uzun bir süredir uğraştığım bilgisayar programcılığı ve Astroloji konusundaki bilgi ve birikimlerimi bir araya getirdiğim, Yorumcu.com'un en çok önem verdiğim bölümleri; Türkiye'nin ilk ve tek çevrimiçi Astroloji yazılımı olan Astrorehber®'i ve dünyanın ilk çevrimiçi astrolojik web topluluğu olan AstroKulüp®'ü geliştirerek sizlerin kullanımına sunmuş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Yorumcu.com'u her geçen gün genişleyen büyük bir aile olarak görüyor ve bu ailenin her bir ferdinin önemli olduğunu biliyoruz. Yeni milenyum öncesinde başlattığımız yayınımızdan bugüne kadar bizi hiç bir zaman yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum. Sitemizin kuruluşundaki misyonumuzu önümüzdeki yıllarda da korumaya devam edeceğiz.

Sevgilerimle,

Altan Yıldız
Kurucu ve Yayın Yönetmeni