Dünya Gazetesi e-DÜNYA - İnternetin Türk Yıldızları

Dünya Gazetesi e-DÜNYA - İnternetin Türk Yıldızları

İnternet üzerinde Türkçe içerik sağlayarak başarıya ulaşan sitelerin hikayesi. İnternetin yayılmaya başlamasıyla bütün dünya olduğu gibi ülkemizde de birçok kişi internet üzerinden para kazanmanın hayalini kurmaya başladı. İnternet ortamından satış yapmak, para kazanmak için iyi bir fikirdi.

Ancak bunun için öncelikle sermayeye, dağıtım ağına ve reklama ihtiyaç vardı. Çok cüzi miktarlarda para harcayarak yeni bir kazanç kapısı yaratmanın yolu ise içerik sağlamaktan geçiyordu. İnsanlara öyle bir içerik sunmalısınız ki, siteniz, bir gazete, dergi ya da TV dizisi gibi bağımlılık yaratsın ve insanlar o siteye her gün girmeyi alışkanlık haline getirsin. Elbette böyle bir içerik oluşturmak hiç de kolay değil. Sermaye ihtiyacı olmamasına karşın disiplinli bir şekilde çok fazla çalışmak gerekiyor.

Kimin ne kadar ziyaretçisi var? İnternet siteleri arasında kimin ne kadar ziyaretçisi olduğunu anlamanın en kolay yolu www.alexa.com adresindeki istatistikleri incelemek. Bu siteye girdiğinizde internet üzerinde hangi sayfayı kaç kişi ziyaret ediyor, en popüler site hangisi gibi sorulara cevap arayabiliyorsunuz. Günlük olarak internetteki en çok ziyaret edilen 500 sitenin istatistiğini tutan www.alexa.com adresinde ayrıca internet üzerindeki en popüler Türkçe içerikli ilk 100 siteyi de izleyebiliyorsunuz. İlk 100 siteye baktığınızda Mynet, Hürriyetim, Superonline gibi siteler ilk sıralarda yer alıyor. Profesyonel olarak belli bir sermaye ve güç ile internet üzerinde iş yapan bu sitelerin ilk sıraları parsellemesi elbetteki şaşılacak bir durum değil.

Ancak ilk 100 içerisinde hiç de küçümsenmeyecek dereceler alan öyle siteler var ki hepsi ellerinde "iyi bir fikir" dışında hiçbir şeyleri bulunmayan bu sitelerin, kuruluş ve büyüme hikayeleri birçok girişimciye örnek olacak nitelikte. Bu yüzden bu hafta e-DÜNYA'da sizler için internet üzerinde içerik sunarak başarıya ulaşmış 4 sitenin sahipleri ile birebir görüştük ve hikayelerini sizlere kendi ağızlarından aktardık. www.alexa.com sitesindeki verilere göre Türkçe içerikli siteler arasında en çok ziyaret alan ilk 40 sitenin içine girmeyi başaran bu dört sitenin hikayelerini okuduğunuzda belki sizin de aklınıza çok parlak bir fikir gelebilir.

Etiketler

yorumcualexa